Adam Ondra

Narození: 5.února 1993 

Občanství: české 

Kariéra: horolezec, sportovní lezec 

Osobní život 

Adama Ondru můžete znát jako českého horolezce a sportovního lezce, který se už ve dvanácti letech zařadil mezi nejlepší světové lezce na obtížnost. Také se stal trojnásobným mistrem světa. Jeho prvotní kroky však vedly na brněnské Gymnázium Matyáše Lercha, kde mu dali základ jazyků. Umí dnes hovořit jak anglicky, tak italsky a mimo jiné i španělsky. I když nepatří do starého železa, už nyní má svůj vlastní film, konkrétně se jedná o dvouhodinový dokument režiséra Petra Pavlíčka nazvaný Čarodějův učeň. I v tomto dokumentu je zmíněná jeho cesta na vrchol jeho sportovní kariéry.  

Před pěti lety bylo dokonce natočeno i pokračování filmu nazvané Change, kde se Adam rozhodl přelézt svou novou nejtěžší cestu. Před třemi lety získal Adam bakalářský titul, o rok později byl o něm natočen další film nazvaná Lezení je umění.  

Profesní život 

K lezení se dostal už roku 1999, a to díky svým rodičům, kteří byli také dobrými lezci. Jak již bylo zmíněno, jeho úspěchy ho dostali mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost. Stal se mimo jiné i trojnásobným mistrem světa, dokonce i po deseti letech vede v žebříčku skalních lezců. Všimla si ho také zahraniční média, která ho označují za českou senzaci sportovního lezení.  

Před dvěma lety jako první přelezl novou nejtěžší cestu světa nazvanou Silence, tím se opět posunul za své dosavadní hranice. Dokonce byl jedenáct dlouhých let po sobě nominován na ocenění Salewa Rock Award, z nichž pětkrát výjimečné ocenění také získal.  

Není to však jeho první ocenění, před dvěma lety se stal držitelem známé ceny Jiřího Gutha-Jarkovského, což je nejvyšší ocenění Českého olympijského výboru. Díky jeho poměrně nízkému věku se však určitě nejedná o poslední ocenění, které v životě získá.