Bohumín

  • Vznik: 12.století 
  • Počet obyvatel: 20 690 
  • Katastrální výměra: 31,02 km²   
  • Starosta: Petr Vícha 

O městě 

Procestovat Českou republiku, to je opravdová výzva! Proč se tedy nevydat třeba do Bohumína, což bude další zastávka na vaší pomyslné mapě napříč Českou republikou. Bohumín je krásné černé město nacházející se v okrese Karviná v Moravskoslezském kraji. Najdete ho konkrétně na hranici s Polskem, zhruba devět kilometrů od Ostravy. Bohumín je známý také tím, že se nachází přímo v české části historického Těšína v Českém Slezsku, tudíž o zábavu zde nebude opravdu nouze. Pokud se do Bohumína vydáte, hledejte ho na soutoku Odry a také Olše.  

Pokud bychom měli zapátrat trochu více do historie, řekli bychom, že už od svého založení je Bohumín umístěn na velice strategické poloze. Založeno bylo zhruba ve dvanáctém století, a to na křižovatce obchodních cest.  

Jestliže zamíříte do Bohumína, čeká vás zde celá řada pamětihodností. K nim patří například budova římskokatolické fary, dále také hřbitovní filiální kaple Všech svatých a katolický kostel Božského srdce Páně. Pro turisty je toho tady ale mnohem více! V létě si můžete najít osvěžení ve zdejším aquacentru nebo si můžete uspořádat piknik v parku Petra Bezruče. Nejen pro děti je atraktivní i zdejší Mauglího stezka v parku Petra Bezruče.  

K dalším atraktivním aktivitám patří také kaple Jména Panny Marie v Šunychlu, výpravní budova železniční stanice, také přírodní památka Hraniční meandry Odry či Národní dům č. p. 37.  

Pokud se ptáte na to, jak se do Bohumína dostat, nemusíte se bát toho, že byste se sem nedostali jinak než autem. Vede tudy železnice. Tomu se ostatně nemůžeme divit, vždyť v minulosti byl Bohumín jedním z historicky nejvýznamnějších nádraží v České republice. Už v roce 1848 zde vznikl jeden z vůbec prvních železničních uzlů, který se nacházel na českém území. Dnes je zde provozní jednotka olomouckého depa.