České Velenice 

  • Vznik: od roku 1280 
  • Počet obyvatel: 3 522 
  • Katastrální výměra: 12,09 km2                          
  • Starosta: Ing. Jaromír Slíva 

O městě 

Česká republika je plná nádherných měst a míst, která stojí za navštívení. A je velká škoda, že na některé z nich se bohužel zapomíná. Pojďme si proto zmínit alespoň České Velenice, které jsou právě v těch opomíjených. A to mají, co nabídnout, i když je město poněkud menší a žije zde kolem tří a půl tisíc obyvatel.  

České Velenice se nachází v Jihočeském kraji, a to konkrétně na hranicích s Rakouskem. Najdete ho na Jindřichohradecku už od roku 1280, což je rok, z něhož pochází vůbec první zmínka. Tehdy se však nejednalo o město, nýbrž o obec, respektive ještě dříve o osadu, která se v průběhu let radovala z obrovského rozmachu. Jedním z nejdůležitějších a největších kroků pro toto české město byla výstavba zdejší železnice, která vedla až do Rakouska, tehdy tedy do Rakouska-Uherska. Těžilo z ní však i v pozdějších letech a těží se z ní ostatně dodnes. 

Pokud patříte k milovníkům hledání méně známých míst, České Velenice jsou vám otevřené i se zdejšími pamětihodnostmi, k nimž patří především zdejší kostel sv. Anežky České, který tady stojí už od roku 1935, nebo kaple sv. Rodiny, což je stavba ještě o chlup starší, a to z roku 1911.  

Jelikož právě zdejší železnice se zasloužila o rozmach města, zdejší železniční nádraží také stojí za vidění. Když si koupíte třeba historickou pohlednici, můžete porovnat, jakým vývojem a rozvojem nádraží v posledních letech prošlo. 

A stejně jako v jiných městech, i zde se narodila celá spousta známých i méně známých osobností. Jednou z nich je Josef Bartuška, kterého můžete znát jako básníka, malíře a divadelníka. Dále Adolf Born, který se proslavil jako ilustrátor a kreslíř, nebo Jan Rejžek, novinář a publicista. A nesmíme opomenout ani Jiřího Tichého, který se do povědomí zapsal jako malíř, grafik nebo autor tapiserií. Byl také spisovatelem.