Chomutov

  • Vznik: 1252
  • Počet obyvatel: 48 666
  • Katastrální výměra: 29,26 km2
  • Primátor: Marek Hrabáč

O městě

Vydáváte se na cestu po republice a přemýšlíte, jaká města navštívíte jako první? Doporučujeme navštívit krásný Chomutov nacházející se v Ústeckém kraji. Jedná se o statutární město v Ústeckém

kraji, které najdete necelých padesát kilometrů od známějšího města Ústí nad Labem. V současné době zde žije skoro padesát tisíc obyvatel, i to dělá z tohoto města dvaadvacáté největší město České republiky. V měřítku jen Ústeckého kraje se jedná o páté největší město. V okrese Chomutov je to dokonce největší město.

Možná si říkáte, odkud se vzal název města. Ten jen odvozen od osobního jména Chomút. Název města se vyskytuje u v historických pramenech města, první zmínka o tomto městě pochází už z roku 1252, kdy bylo dnes neustále se rozvíjející a rozšiřující se město darováno řádu německých rytířů.

Do Chomutova se jezdí nejen za zdejšími přírodními krásami, ale hlavně za zdejšími pamětihodnostmi. Nádherné je hlavně historické jádro města, kde najdeme například barokní sloup Nejsvětější Trojice. V Chomutově taktéž najdeme i zajímavý kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je postaven zase v pozdně gotickém stylu. Kostelů je však v Chomutově více, za zhlédnutí stojí také barokní kostel svatého Ignáce.

Jelikož je Chomutov už poměrně staré město, mnohé pamětihodnosti se bohužel nedochovaly a zanikly. Máme na mysli například novorenesanční budovu okresního soudu nebo třeba kostel svatého Wolfganga.

Do Chomutova zamiřte hlavně díky začínajícímu Bezručovu údolí, které je dnes přírodním parkem a jeho část dokonce přírodní památkou.

I zde se narodila celá škála zajímavých, známých či významných osobností. Patří k nim třeba Simona Baumrtová, česká plavkyně, dále také Petr Klíma, bývalý hokejový reprezentant, nebo Jiří Žák, český bojovník MUAY THAI.