Jakub Vrána 

  • Narození: 1996, Praha  
  • Národnost: česká    
  • Výška: 183 cm 
  • Kariéra: hokejový útočník 

Osobní život 

Není tajemstvím, že Česká republika „produkuje” jednoho skvělého hokejistu za druhým. Jedním z nich je i hokejový útočník Jakub Vrána, který v současné době hraje Detroit Red Wings v NHL. Jeho příběh se začal psát roku 1996, a to konkrétně v Praze, kde se narodil. K hokeji ho to samozřejmě táhlo a díky proměněné vášni je nyní tam, kde je.  

Profesní život 

Jeho profesní kariéra začala v České republice, nikoliv v zahraničí. Konkrétně v Praze, kde se ostatně také narodil. Ze všeho nejdříve působil ve Slavii, ale později přešel do Letňan, kde se stal jedním z největších hokejových talentů. V Česku hrál nějakou dobu v mládežnických výběrech, poté se rozhodl po sezoně v roce 2011 nastoupit do Švédska. To se stalo aniž by uměl cizí jazyky. I díky tomuto odvážnému kroku už v patnácti letech debutoval v nejvyšší švédské juniorské soutěži.  

I po skvělých úspěších, kterých ve Švédsku dosáhl, byly jeho začátky v zámoří víc než jasné. Už v draftu NHL mu skauti přisuzovali jedno z předních míst z hráčů hrajících v Evropě. Byl draftován už v prvním kole, kdy se octl v týmu Washington Capitals. V současné době však působí na postu hokejového útočníka v týmu Detroit Red Wings.  

Samozřejmě na svou rodnou zemi v žádném případě nezapomíná. Účastní se také mistroství světa, kde hraje za národní tým. Hráčem v české hokejové reprezentaci se stal poprvé v roce 2012, jinými slovy debutoval už jako nejmladší hráč za tým.  

V pozdějších letech hrál za seniorskou reprezentaci, kde debutoval v roce 2019. Už při svém prvním zápase vstřelil hned dvě branky, čímž se opět dostal do středu pozornosti. Tehdy se mistroství světa v ledním hokeji konalo v Bratislavě a Košicích.