Klatovy

Vznik: 1253 

Počet obyvatel: 22 288 

Katastrální výměra: 80,67 km²  

Starosta: Mgr. Rudolf Salvetr 

O městě

Přemýšlíte nad tím, že se vydáte na prodloužený víkend někam do Česka, že poznáte nějaký kout naší země, který jste ještě nepoznali? Doporučujeme zavítat do krásných Klatov, což je město nacházející se v Plzeňském kraji. Od Plzně dělí Klatovy jen čtyřicet kilometrů, protéká tudy Drnový potok, který se následovně vlévá do Úhlavy. Žije zde zhruba dvaadvacet tisíc obyvatel, jedná se tak o druhé největší město v celém Plzeňském kraji. Klatovy jsou taktéž velmi často označovány za bránu Šumavy.  

Pokud bychom měli zabrousit trochu do historie, zabrousili bychom až do roku 1253, kdy vyplula na povrch první zmínka o tomto krásném městě. Velkého rozkvětu se město dočkalo až za dob Lucemburků, v pozdějších dobách bylo město chvilku husitské. Po bitvě na Bílé hoře čekalo Klatovy velmi zlé období, kdy trpělo město požáry, konfiskaci majetku či násilného pokatoličtění.  

Od první poloviny 19.století se zde začal rozvíjet hlavně textilní průmysl, po druhé světové válce v době komunismu se zde začaly stavě velké průmyslové závody a taktéž obytné celky. V době návratu demokracie se velká pozornost začala věnovat hlavně městským památkám, což se opravdu velmi podepsalo na tváři města. A jak jsme zmínili, z Klatov se tak stala brána Šumavy, která rozhodně stojí za navštívení.  

Dnes zde najdete hromadu zajímavých pamětihodností, k nimž se řadí například kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce, také se zde nachází barokní lékárna nebo jezuitská kolej.  

I zde se narodilo množství osobností, k nimž patří například Bohuslav Balbín, František Belfín nebo Jiří Bílek. Taktéž se zde narodil Jan Čapek, český spisovatel, Petr Frydrych, český oštěpař, či Alois Mašek, politik a starosta města.