Králův dvůr 

  • Vznik: od r. 1850 
  • Počet obyvatel: 9 995 
  • Katastrální výměra: 15,26 km2                              
  • Starosta: Petr Vychodil 

O městě 

Už v polovině 13. století na území dnešního velmi krásného města nazvaného Králův dvůr došlo k vystavení středověkého dvora. První písemná zmínka o samotném městě však pochází až z roku 1394, za rok vzniku můžeme považovat až rok 1850, kdy byla (tehdy ještě obec) jménem Králův dvůr vystavena. Status městyse na sebe nechal dlouho čekat. Králův dvůr ho získal až v roce 1950, na město byl povýšen v roce 2004 čili poměrně nedávno.  

Králův dvůr je dnes opravdu krásným a rozlehlým městem nacházejícím se v okrese Beroun ve Středočeském kraji. Leží na řece Litavce a dnes zde bydlí přibližně deset tisíc obyvatel. Oblíbený je nejen pro své zdejší sportovní a kulturní zázemí, ale město je vyhledáváno i turisty.  

Mezi nejatraktivnější cíle patří zámek Králův Dvůr, který patří k nejstarším stavbám na území města. Do jistého roku byl královským majetkem, využíván především jako lovecký zámek, dnes je bohužel v chátrajícím stavu, i když se ho město od roku 2011 snaží aktivně rekonstruovat.  

Vedle zmiňovaného zámku patří k významným pamětihodnostem (dalo by se tedy říct) také přírodní památka Zahořanský stratotyp. Jedná se o chráněné území, kde se nachází výchoz záhořanských vrstev českého ordoviku a fosilní fauny. 

Stejně jako v mnoha jiných městech, i v Králově dvoře se narodila celá řada významných či známých osobností. Patří mezi ně například spisovatelka Popelka Biliánová nebo československý letec Alexander Hess. Zmínit musíme také českého malíře Jana Preislera.  

Městem kromě běžné městské hromadné dopravy prochází také železnice čili není problémem se sem dostat vlakem například z Prahy nebo Plzně, případně z nejbližšího Berouna.