Krupka 

  • Vznik: —-  
  • Počet obyvatel: 12 365 
  • Katastrální výměra: 46,61 km2                              
  • Starosta: PhDr. Ing. Zdeněk Matouš, Ph.D., MBA 

O městě 

Město Krupka leží jen kousek od Teplic, konkrétně na krásném úpatí Krušných hor. Při první návštěvě doslova nadchne svými pamětihodnostmi i přírodním okolím. Daleko více však zaujme svým netradičním jménem, které je odvozeno od staročeského slova krupý (jinak řečeno také velký nebo rozlehlý). Zdejší obyvatelé však věří, že název pochází z dávné historie, kdy se zde těžily krupky cínu. Jedná se však o mylnou informaci.  

U těžení cínu ještě zůstaneme. Město je totiž známé právě touto částí své historie. Hornická minulost je důvodem, proč Krupku i řada těch, co zde nebydlí, tak dobře znají. Po třicetileté válce se zde nacházely rovnou dva stříbrné doly. V novodobé historii se však pozornost upnula hlavně na wolfram, fluorit nebo se těžil molybden.  

Pokud zůstaneme u moderní historie, řekneme, že v okolí Krupky se objevily uhelné doby zhruba v období 19. století. Právě v této době se město stalo turisticky velmi navštěvované, mezi turisty se nacházel dokonce sám Johann Wolfgang von Goethe.  

A co konkrétního sem turisty táhlo? Především zdejší bazilika Panny Marie Sedmibolestné, také kostel sv. Ducha nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí. Oblíbený je i zdejší hrad Krupka, který nabízí opravdu nádhernou vyhlídku, případně hrad Kyšperk je cílem mnoha turistických nadšenců. 

Vedle zmiňovaných turistických cílů můžeme zmínit i zdejší muzeum, které zahrnuje expozice vývoje těžby, zpracování cínu nebo paleontologii, případně zdejší křížovou cestu a naučné stezky, které zpestří pobyt každého.  

Co se týče osobností, jež mohou toto místo nazývat svým rodištěm, zmínit musíme Petra Kodeše, fotbalistu, Hertu Lindnerovou, odbojářku, a také Ferdinanda Laufbergera, malíře a rytce.