Mariánské lázně

  • Vznik:1812
  • Počet obyvatel: 12 970
  • Katastrální výměra: 51,81 km2
  • Starosta: Martin Kalina

O městě:

Pokud si potřebujete odpočinout a nabrat síly, není nic lepšího, než vyrazit do Mariánských lázní, kde se o vás skvěle postarají. V současné době se Mariánské lázně řadí k nejvyhlášenějším lázeňským městům u nás. O léčivých účincích se však vědělo už hodně dávno. První zvěsti začaly kolovat už v roce 1197, kdy zde byla osada nazvaná Teplá. Ke zdejším pramenům kolem zmiňovaného roku mířila celá řada nemocných. Tehdejší klášterní představitelé tak k pramenům nechali upravit cestu, aby se nemocní dostali k pramenu rychleji a lépe.

O vzniku města se však začíná uvažovat až v roce 1779, samotné město se však vyčleňuje nejdříve jako obec Marienbad až v roce 1812. O šest roku později se z obce stalo lázeňské místo. Dnes už město je však známé nejen svými lázeňskými léčivými prameny, ale také je známé proto, že se zde událo několik politických jednání.

První světová válka byla pro lázně poměrně tragická, lidé se sem začali sjíždět znovu až po skončení první světové války. Když doprava začala prudce růst, lázně najednou měli o hosty postaráno. Bylo jich tolik, že by se to na prstech jedné ruky nespočítalo.

Mariánské lázně jsou známé po celém světě, ostatně na tom se jistým dílem podíleli i známé osobnosti, které sem pravidelně jezdili. Mezi nimi najdeme například Emu Destinnovou, českou operní pěvkyni, dále také JohannaStrausse, rakouského hudebního skladatele, dále také Johanna Wolfanga Goetha, což byl německý básník a filozof, či T. G. Masaryka, což byl první československý prezident.

V současné době jsou Mariánské lázně především lázeňským městem, které žije z cestovního ruchu. Kromě toho se zde žije také ze zemědělství a dále také z lesnictví a z potravinářství.

V Mariánských lázních najdeme také hromadu pamětihodností, které stojí za návštěvu. Zmínit můžeme například zdejší evangelický kostel nebo zdejší římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie.