Olomouc

  • Vznik: /
  • Počet obyvatel: 100 378
  • Katastrální výměra: 103,36 km2
  • Primátor: Antonín Staněk

O městě:

Olomouc je dnes statutární a zároveň taky univerzitní město České republiky – jedná se o krásné a malebné centrum Olomouckého kraje, metropole Hané a je to také historická metropole celé krásné Moravy. Díky svému počtu obyvatel je to šesté nejlidnatější město České republiky. Historie tohoto města sahá až do nepaměti. Dokonce se ve středověku jednalo o centrum Moravy, kdy Olomouc byla až o třicetileté války největším městem zemí České koruny – tedy až po Praze a Vratislavi. Ale na Moravě to největší město bylo. Dnes sice tento post sebralo Brno, ale v minulosti to bylo jinak.

Dnes je Olomouc taky sídlem soudní moci a několika velice významných institucí, mezi něž se řadí hlavně Vrchní soud v Olomouci. Samozřejmě tu najdeme i řadu vysokých škol, z nichž je nutné vypíchnout hlavně Univerzitu Palackého. Nachází se zde také Vědecká knihovna i Slovanské gymnázium.

Pokud ještě na chvilku zabrousíme do minulosti, toto město bylo velice významným obranným centrem, kde sídlily veškeré silné vojenské posádky. V polovině osmnáctého století však bylo toto město přebudováno, a to na mocnou pevnost. Díky tomu zde najdeme řadu kasáren, cvičišť i skladišť – vše bylo postaveno díky přeměně na již zmiňovanou mocnou pevnost.

Olomouc je taky centrem velkého kulturního dění. Největší tradici zde má asi Academia film Olomouc, což je mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů. Taky se zde koná velice významný a divácky oblíbený festival Divadelní Flora. Každým rokem se obyvatelé města mohou těšit i na Mezinárodní varhanní festival nebo vážně oblíbený a populární je hlavně Beerfest, který se každým rokem koná během května. V srpnu se však z velké popularity těší Flamenco festival. Na podzim tu probíhá Podzimní festival, jenž je zaměřen na duchovní hudbu.

Více informací: www.olomouc.eu