Opava

  • Vznik:1215
  • Počet obyvatel: 57 387
  • Katastrální výměra: 90,61 km2
  • Primátor: Radim Křupala

O městě:

Česká republika se pyšní krásnými městy. Jedno město je krásnější než druhé, a právě mezi nejkrásnějšími bychom našli Opavu. Opava je dnes statutární město nacházející se v Moravskoslezském kraji. Najdete ho konkrétně v Opavské pahorkatině na řece Opavě. V současné době zde žije skoro šedesát tisíc obyvatel.

Opava je město s bohatou historií. Vznik města se datuj až o roku 1215. To nejzajímavější je však to, že v letech 1742-1928 se jednalo o hlavní město rakouského Slezska. První archeologické nálezy pochází dokonce až z doby kamenné, což je také jistá zajímavost, která se k Opavě váže.

Mnohem více fascinující se město v současné podobě. Dnes zde sídlí nejen Zemský archiv, ale také Slezské zemské muzeum nebo Slezské divadlo, které každý den láká mnoho, mnoho divadelních nadšenců. Slezské divadlo však není jediné místo, které láká diváky. Do Opavy se sjíždí nejvíce lidí zejména v době festivalu Bezručova Opava, což je jeden z nejatraktivnějších festivalů vůbec. V Opavě však není atraktivní jen kulturní život, ale také si na své přijdou sportovní nadšenci. Sídlí zde například fotbalový klub Slezský FC Opava, která se v této sezoně vrátila dokonce do první fotbalové ligy, což je pro zdejší fotbalový klub opravdu úspěch. Ani hokejisté si zde nepřijdou zkrátka, sídlí zde hokejový HC klub Slezan Opava, ten však není v první lize, ale v lize druhé

Opava je také rodištěm mnohých známých a významných osobností. Pochází odtud například Johann  PaulKarplus, který byl významným neurologem, také známý český umělec Petr Bezruč, po kterém je pojmenována mimo jiné i stezka vedoucí na Lysou horu, rodákem je také Stanislav Bernard, jehož jsme mohli znát jako divadelního a filmového herce.

Z žijících osobností, které se narodili v Opavě, můžeme jmenovat například Zdeňka Pospěcha, který dosud hraje ve fotbalovém klubu SFC Opava, je také českým reprezentantem, dále také můžeme jmenovat Dominika Beneše, operní režiséra, a také Jakuba Holušu, což je atlet a běžec.