Petr Mára
Aktualizováno: 31. srpna 2026
Petr Mára je český technologický publicista a tvůrce obsahu, který už přes dvě desetiletí přibližuje veřejnosti svět moderních technologií. Proslavil se jako průkopník českých tech médií, dlouholetý propagátor produktů značky Apple a řečník, jenž dokáže složité technologické trendy vysvětlit srozumitelně a prakticky. Sám sebe označuje za „technology evangelistu“ a spojuje v jedné osobě novináře, lektora, konferenčního speakera i youtubera.
Jeho dosah sahá napříč platformami od YouTube přes podcasty až po Instagram a TikTok, kde ho řádově sleduje přes tři sta tisíc lidí. Těžištěm jeho tvorby jsou technologické novinky, umělá inteligence, produktivita a osobní rozvoj s pomocí digitálních nástrojů. Kombinace dlouhé mediální historie, odborného zázemí a schopnosti bavit z něj udělala jednu z nejrozpoznatelnějších tváří české technologické scény.
Rychlý přehled
- Jméno: Petr Mára
- Narozen: 1978, Praha
- Působí od: počátek 2000. let (web MujMac.cz od 2004, podcast Digit od 2006)
- Platformy: YouTube, podcasty, Instagram, TikTok, konferenční pódia
- Žánr / obsah: technologie, Apple, umělá inteligence, produktivita, digitální trendy
- Řádový dosah: řádově statisíce sledujících napříč sítěmi
- Známý díky: roli technologického evangelisty, dlouholeté spolupráci s Applem a osvětě o nových technologiích
Kdo je Petr Mára
Petr Mára patří mezi vůbec první tuzemské autory, kteří začali systematicky a srozumitelně psát a mluvit o technologiích pro širokou veřejnost. Jeho zájem o digitální svět se naplno projevil v okamžiku, kdy se z technologií stávalo téma přesahující úzkou komunitu nadšenců. Zatímco velká část tehdejších médií technologie ještě podceňovala, Mára vsadil na to, že jde o obor, který zásadně promění každodenní život.
Klíčovou roli v jeho směřování sehrála značka Apple. V roce 2004 se stal šéfredaktorem webu MujMac.cz, jednoho z prvních českých portálů zaměřených na produkty této firmy. O dva roky později, v roce 2006, spustil podcast Digit v době, kdy slovo „podcast“ znělo v Česku spíš jako překlep než jako formát. Právě tahle raná zkušenost z něj udělala jednoho z pionýrů českého tech obsahu a položila základ jeho pozdější kariéře lektora a evangelisty.
Tvorba a kariéra
Průkopnické začátky v tech médiích
Máru je možné považovat za jednoho z autorů, kteří stáli u zrodu českého technologického publicistiky v moderním pojetí. Web MujMac.cz a podcast Digit vznikaly v době, kdy podobných projektů byla v Česku hrstka. Tímto směrem si vybudoval jméno experta, který nové technologie nejen komentuje, ale hlavně učí ostatní, jak je smysluplně používat.
Spolupráce s Applem a mezinárodní pódia
Zlomovým obdobím byla dlouholetá spolupráce se společností Apple. Mára získal certifikaci a působil jako oficiální školitel a řečník (Apple Authorised Tech Series Presenter) a více než deset let jezdil po regionu EMEA, kde představoval možnosti zařízení jako iPhone a iPad. Jeho přednášky ho zavedly na akce od Blízkého východu přes Rijád, Dubaj a Tel Aviv až po indické Mumbai a Bangalore i po evropská města. Tahle etapa z něj udělala zkušeného konferenčního speakera schopného mluvit před mezinárodním publikem.
Přechod k budování osobní značky
Kolem roku 2017 se Mára začal naplno věnovat vlastnímu obrazovému obsahu a systematickému budování osobní značky. Cílem bylo podpořit jeho workshopy, přednášky a konzultace vlastním kanálem, kde může přímo oslovit publikum. Postupně rozšířil svou přítomnost na YouTube, Instagram i TikTok, kde sdílí technologické novinky, tipy na produktivitu a postřehy z oboru. Souběžně se stále více věnuje i podcastingu, který sledoval od jeho úplných počátků.
Podcasty a spolupráce
Podcasting zůstává jednou z Márových hlavních disciplín. Spolupracoval na tvorbě pro kanál Digit s Janem Březinou a spoluvytváří lifestylový podcast Středo/věk společně s Janem Dobrovským a Martinem Vymětalem, v němž se témata technologií prolínají s otázkami životního stylu a osobního rozvoje. Právě propojení technologií s praktickým každodenním dopadem je pro jeho tvorbu příznačné.
Značka, byznys a projekty
Petr Mára dnes vystupuje pod vlastní osobní značkou a webem petrmara.com jako „technology evangelist“. Kromě tvorby obsahu se profesně věnuje přednáškám, školením a konzultacím pro firmy i jednotlivce, kterým pomáhá porozumět aktuálním technologickým trendům a využít je pro vyšší efektivitu a produktivitu. Jeho klientelu tvoří jak korporace, tak podnikatelé, kteří hledají orientaci v rychle se měnícím digitálním prostředí.
Tematicky se Mára neomezuje jen na Apple. Dlouhodobě sleduje a komentuje umělou inteligenci, technologie Web 3.0, NFT, virtuální a rozšířenou realitu, ale i investice, kryptoměny nebo elektromobilitu. Zvláštní pozornost věnuje také biohackingu, zdraví a wellness, tedy tomu, jak technologie a data mohou pomoci k lepší kondici a životní pohodě. Díky této šíři témat působí jako průvodce exponenciálními technologiemi napříč obory.
Ocenění a dosah
Máru opakovaně oceňují české internetové žebříčky. V anketě Křišťálová Lupa se v kategorii „One (wo)man show“ umístil na předních příčkách, včetně čtvrtého místa v letech 2019 a 2020 a sedmého místa v roce 2021. V roce 2024 se objevil mezi jmény oceněnými v rámci žebříčku Forbes (Honorable Mentions). Napříč platformami YouTube, Instagram a TikTok ho sleduje řádově přes tři sta tisíc lidí, což z něj činí jednu z respektovaných autorit domácí technologické scény.
Časté otázky
Čím se Petr Mára proslavil?
Proslavil se jako jeden z prvních českých technologických publicistů a jako dlouholetý propagátor produktů Apple. Je známý coby „technology evangelista“, který srozumitelně vysvětluje moderní technologie a jejich praktický dopad.
Na jakých platformách Petr Mára tvoří?
Působí na YouTube, v podcastech, na Instagramu a TikToku a zároveň vystupuje jako řečník na konferencích, školeních a firemních akcích.
Jakým tématům se věnuje?
Zaměřuje se na technologické novinky, produkty Apple, umělou inteligenci, produktivitu a digitální trendy, dále na investice, kryptoměny, elektromobilitu i biohacking a zdraví.
Jaká byla jeho spolupráce s Applem?
Získal certifikaci a více než deset let působil jako oficiální školitel a řečník v regionu EMEA, kde na konferencích představoval zařízení jako iPhone a iPad.
Odkdy Petr Mára působí?
V oboru je od počátku 2000. let. V roce 2004 se stal šéfredaktorem webu MujMac.cz a v roce 2006 spustil jeden z prvních českých tech podcastů Digit.
Jak velký má dosah?
Napříč sociálními sítěmi ho sleduje řádově přes tři sta tisíc lidí a patří mezi rozpoznatelné tváře české technologické scény.
