Poděbrady

  • Vznik: r. 1472 
  • Počet obyvatel: 14 186 
  • Katastrální výměra: 33,70 km2     
  • Starosta: Jaroslav Červinka 

O městě 

Pokud rádi cestujete po České republice, víte, že se u nás nachází opravdu mnoho krásných míst, která stojí za navštívení. K nejkrásnějším městům se bezesporu řadí také Poděbrady, což je lázeňské město nacházející se ve Středočeském kraji, konkrétně v okrese Nymburk. Město najdeme v Polabské nížině, a to na řece Labi necelých padesát kilometrů od Prahy. Od doby, kdy bylo město vyhlášené městem, což bylo roku 1472, se hodně změnilo – například se zde usídlilo něco přes čtrnáct tisíc obyvatel.  

Lázeňským městem se Poděbrady staly po roce 1905, kdy byl na nádvoří zdejšího zámku objeven minerální pramen, který měl léčebné účinky. Dodnes pomáhá a ulevuje od nemocí srdce nebo od nemocí a problémů pohybového ústrojí.  

V roce 1992 zde byla vyhlášena městská památková zóna, která chrání jak historické jádro samotného města, tak i zdejší přilehlou čtvrť. I možná díky tomu, že je památková zóna památkovou zónou se Poděbrady jeví jako klidné lázeňské město, kde najdeme celou řadu památek.  

Ke zdejším památkám a dominantám města se řadí bezesporu poděbradský zámek a také pomník Jiřího z Poděbrad, který vytvořil Bohuslav Schnirch a který se rázem zařadil k vrcholům české monumentální plastiky. Velice navštěvovaný je i zdejší lázeňský park, který sahá až ke zdejší nádražní budově. Turistickým cílem je i kostel Povýšení svatého Kříže. 

Samozřejmě ani o kulturu tu není nouze. Nachází se zde Divadlo na Kovárně nebo Zámecký biograf. Dokonce zde najdeme Polabské muzeum či Divadelní spolek Jiří, který funguje už od roku 1861.  

I v Poděbradech stejně jako v jiných městech se narodila celá řada známých i méně známých osobností. Vypíchnout lze například uherskou královnu Kateřinu z Poděbrad, dále také malíře Ludvíka Kubu, nesmíme zapomenout na architektku Jaroslavu Staňkovou či zpěvačku Martu Kubišovou.