Prachatice

  • Vznik: 11.století 
  • Počet obyvatel: 10 874 
  • Katastrální výměra: 38,90 km2 
  • Starosta: Ing. Martin Malý 

O městě 

Vydejte se na obhlídku všech krásných českých měst. Na vašem seznamu měst, které se vyplatí vidět, by mělo být také město nacházející se v Jihočeském kraji, které se nazývá Prachatice. Leží zhruba pětatřicet kilometrů západně od Českých Budějovic, konkrétně na Živném potoce. Žije zde necelých jedenáct tisíc obyvatel, historické město města je již několik let městskou památkovou rezervací. Zajímavý je původ názvu města, název města pochází z osobního města šlechtice, který je znám jako Prachata. Mnozí však tvrdí, že název města pochází z dřívějška, kdy za dnešními Prachaticemi stál prales. Nabízí se tedy otázka, kdo má pravdu? 

Prachatice vznikly jako trhová osada v 11.století. Svůj největší rozkvět však město zaznamenalo hlavně po roce 1381. Dnes se jedná o velice oblíbené krásné město plné pamětihodností.  

Jak jsme zmínili, v Prachaticích je celá řada pamětihodností. Například je město plné městských hradeb, také se zde nachází Stará radnice nebo takzvaný Rumpálův dům. Nesmíme opomenout ani Sitrům dům nebo Heydlův dům. Poblíž najdeme přírodní rezervaci Libín nebo přírodní památku Irův dvůr. Za navštívení stojí třeba Knížecí dům nebo Muzeum Krajky.  

V Prachaticích si přijdou na své i milovníci sportu. Najdeme zde nejen dvě fotbalová hřiště, ale také víceúčelovou halu nebo také tělocvičnu či střelnici. Dokonce se zde nachází trasy pro běžecké lyžování.  

V Prachaticích se mimo jiné narodily i významné osobnosti, vyjmenovat můžete například Kateřinu Nash, sportovkyni, také Dalibora Turečka, českého literárního historika, nebo Josefa Messnera, což byl spisovatel. Kromě nich se v Prachaticích narodil také Ernst Mayer, Jiří Fried, Jana Bezpalcová nebo Oskar Günther.