Přelouč

  • Vznik: rok 1086 
  • Počet obyvatel: 9 880 
  • Katastrální výměra: 30,47 km2             
  • Starostka: Bc. Irena Burešová 

O městě 

Asi třináct kilometrů od krajského města Pardubice rozprostírá se město jménem Přelouč. Konkrétně leží přímo na levém břehu řeky Labe. I když vám i tak město učaruje na první pohled, zaujme vás i proto, že se jedná o jedno z nejstarších historicky doložených míst, které se v celém regionu nachází. Už v roce 1086 byl městu přiřazen černý rošt ve zlatém poli do městského znaku.  

Město Přelouč za poslední roky prošlo výraznou změnou. Z počátku se jednalo o osadu, poté bylo jmenováno na město a nakonec bylo už městu uděleno magdeburské soudní právo. Dnes je jedná o jedno z nejvýznamnějších měst po hospodářské stránce v celém regionu.  

Jakožto turistu vás však může zaujmout městské opevnění, které zde bylo budováno už ve 13.století. Tehdy mělo dvě brány, dnes po nich najdete jenom kousky, jelikož bylo toto opevnění zbouráno po požáru, jenž ve městě vypuknul roku 1809. Co je však stejně zajímavé tak je zdejší novorománská synagoga, která pochází už z roku 1861. V posledních letech však byla zmodernizována, tudíž není v původním stavu. Na kráse jí to však neubralo.  

Pokud jste se rozhodli vydat se po krásách města Přelouč, pak vás jistě zaujme i římskokatolický kostel svatého Jakuba, který je nyní v barokním stavu. Původně byl však postaven ve stylu románském.  

Stejně jako v jiných městech, i zde se narodilo několik známých osobností. Kupříkladu se v Přelouči narodil Jan Slavík, známý český matematik, filosof, také František Filipovský, kapelník a také učitel zpěvu, nebo Jiří Novák, akademický sochař.  

Své kořeny zde má také Stanislav Brebera, chemik a vynálezce plastické trhaviny Semtex, a dále také Jiřina Petrovická, česká herečka.