Svitavy

* Vznik: 1256

* Počet obyvatel: 16 937

* Katastrální výměra: 31,33 km2

* Starosta: David Šimek

O městě:

Nemusíte jezdit do zahraničí, abyste viděli něco krásného. Stačí, když se rozhodnete vyjet si třeba do nějakého krásného města České republiky. Takovým městem jsou třeba krásné Svitavy, které najdete v Pardubickém kraji, konkrétně v okrese Svitavy. Jedná se o město, které leží zhruba šedesát kilometrů od Olomouce, žije zde dnes zhruba sedmnáct tisíc obyvatel. Svitavy najdete konkrétně ve Svitavské pahorkatině, samotným městem protéká podobně se jmenující řeka, a sice řeka Svitava. Dokonce nedaleko města řeka pramení, což je taková zajímavost.

I když zde pravděpodobně v minulosti sídlila nejedna osada, první písemné známky o městu jsou dochované zhruba z roku 1256. O zhruba tři sta let později bylo město osvobozeno od úmrtí, posléze se zde založily školy a další budovy. Zhruba od roku 1539 se začalo usilovně pracovat na rozkvětu města, od téhož roku se začalo pracovat na aktuální podobě města.

V tomto krásném českém městě najdete mnoho, mnoho muzeí a galerií, například je oblíbené zdejší Městské muzeum a galerie, které leží na Máchově aleji, taktéž je oblíbené Muzeum Esperanta ležící na Náměstí Míru.

Kromě muzeí se zde nachází i mnohé pamětihodnosti, z nichž lze vypíchnout například Starou radnici, dále také Dům u Mouřenína, Langrovu vilu či zdejší Mariánský sloup. Takzvaný Ottendorfeův dům zvaný také jako Červená knihovna je nejvíce fotogenickou budovou v tomto městě.

K dalším pamětihodnostem patří také kostel Navštívení Panny Marie, kostel sv. Jiří nebo městské opevnění, což jsou zbytky zdí.

Po městě a také jeho okolí vede zhruba dvanáctikilometrová stezka, která vás provede celou historií města.

Samozřejmě nesmíme ani zapomenout na zdejší rodáky a osobnosti, kteří se narodili ve městě Svitavy. Patří k nim například František Černý, což je kapelník a zakládající člen známé kapely Čechomor, dále také Franz Jesser, což byl sudetoněmecký politik, dále se zde narodil Petr Kvíčala, český malíř, či Zdeněk Veselý, známý malíř, grafik a také ilustrátor.