Vsetín

  • Vznik: od roku 1297-1308 
  • Počet obyvatel: 25 782 
  • Katastrální výměra: 57,61km2                        
  • Starosta: Jiří Růžička 

O městě 

Máte v plánu vyrazit na Valašsko a porozhlédnout se po tom, co je v okolí k mání? Zlínský kraj sice nabízí vícero krásných měst a míst, která vidět a navštívit, ale Vsetín je bezesporu tím, co nesmíte minout. Najdete ho necelých třicet kilometrů od Zlína, zhruba šedesát kilometrů od Olomouce. A i když zde žije kolem šestadvaceti tisíc obyvatel, stále je zde poněkud klid.  

Mimochodem, věděli jste, že Vsetín je známý už od roku 1297? Tedy, abychom byli konkrétní, se vznik města datuje mezi roky 1297-1308. A původně se město nejmenovalo Vsetín, nýbrž Sětín, což bylo odvozeno od osobního jména. Později však došlo k přejmenování.  

Historie města je poněkud rozsáhlá. Na rozvoji města či na jeho současné podobě se jistou měrou podílela jak třicetiletá válka, tak devatenácté století, které se neslo ve znamení průmyslové revoluce. S postupem let se město zaměřovalo na mnoho odvětví a oblastí, dokonce se v jednu chvíli orientovalo převážně na těžký průmysl.  

V současné době je však lákadlem nejen milovníků vína (přece jenom mluvíme o Moravě, která vínem oplývá), ale také jsou atrakcemi zdejší památky. Konkrétně tedy zdejší zámek, také římsko-katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, také stojí za zmínku zdejší obnovené pomníky nebo židovský hřbitov, který je plný jmen obětí holokaustu, jež jsou vypsána na tamější dominantní pamětní desce.  

Město je mimo jiné i plné soch, kaplí, křížů a několika kostelů, z nichž jeden jsme si už zmínili.  

A jak už to tak bývá, i Vsetín je, stejně jako mnoho jiných měst v České republice, rodištěm známých i méně známých osob. Zmínit můžeme například vynikající herečku Elišku Balzerovou, kterou můžeme vidět v několika českých komediích, dále také herce Romana Vojtka, který září i v mnoha muzikálech, či folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou, kterou budou znát nejen obyvatelé Moravy.