Čeští podnikatelé a letošní daně

Daně jsou nepříjemnou záležitostí, bohužel je to povinnost. Pokud jste podnikatelem a pokud nemáte svého daňového poradce, platilo pro vás, že jste museli několikastránkový růžový formulář odevzdat nejpozději po velikonočních svátcích, tedy do 3. dubna. Jestliže se tak nestalo, bohužel vás postihla nemalá pokuta. Letošní rok však nepatřil mezi nejlepší. Podnikatelé sice odevzdávali ve velké většině daňové přiznání včas, ovšem neměli na zaplacení daní. Co dělali pak?

I letos se všichni podnikatelé shodli na tom, že jsou daně zbytečně vysoké. Potvrzují to i obrovské částky, které jim vyšly v růžovém formuláři po vypočítání. Bohužel řada podnikatelů si při vypočítání částky uvědomila, že vlastně tolik peněz bohužel nemá.

Letos se opět všichni podnikatelé snažili co nejvíce snížit daňový základ, a to za pomoci různých daňových slev, zvýhodnění a samozřejmě za pomocí výdajů uplatněných paušálem. Jenže i tak se mnozí dočkali nesmyslně vysokých částek. Nemůžeme se divit tomu, že každý devátá podnikatel začal uvažovat o takzvaném daňovém ráji, i když ho doposud užívá jenom asi procento všech podnikatelů.

Rodina mnohé podnikatele spasila

Nicméně ať už podnikatelé uvažují nad daňovým rájem či nikoliv, je nutné říct, že každý osmý podnikatel neměl na zaplacení daní peníze, proto si musel půjčit. Velkou většinu podnikatelů však spasila rodina nebo přátelé, kteří jim půjčili, aby se zbytečně nemuseli zavazovat bance.

V současné době je banka nejen, že nevýhodná, ale taky si začala účtovat nesmyslně velké poplatky za každou hloupost.

V čem se polepšit do příštího roku?

Každý podnikatel samozřejmě může udělat něco proto, aby si příští rok nemusel půjčit. Je to naprosto jednoduché, stačí, když si každý měsíc bude odkládat zhruba tři až pět tisíc korun. To ho při daních samozřejmě zachrání.