Filip Dřímalka

Aktualizováno: 31. srpna 2026

Filip Dřímalka je český tvůrce obsahu, přednášející a odborník na digitální trendy, budoucnost práce a praktické využití umělé inteligence. Veřejně známým se stal jako autor knih, tvůrce podcastu a newsletteru a jako řečník, který srozumitelně vysvětluje, jak technologie mění fungování firem i každodenní práci lidí.

Jeho dosah stojí především na kombinaci vlastního obsahu a živých vystoupení. Vede podcast HOTCAST, publikuje newsletter s řádově desetitisíci odběrateli, natáčí videa na YouTube a vystupuje na konferencích i firemních akcích. Žánrově se pohybuje na pomezí vzdělávacího a technologického obsahu: témata jako digitální transformace, dovednosti budoucnosti a adopce AI přibližuje širokému publiku manažerů, podnikatelů i běžných profesionálů.

Rychlý přehled

  • Jméno: Filip Dřímalka
  • Působí od: zhruba přelomu 10. let 21. století (obsah a přednášky o digitálních trendech)
  • Platforma: podcast (HOTCAST), newsletter, YouTube, blog drimalka.com, živé přednášky
  • Žánr/obsah: digitální trendy, budoucnost práce, umělá inteligence, digitální dovednosti
  • Řádový dosah: řádově desetitisíce odběratelů newsletteru, tisíce diváků online konferencí
  • Známý díky: knihám Budoucnost (ne)práce a HOT, podcastu HOTCAST a projektům Digiskills a Aibility

Kdo je Filip Dřímalka

Filip Dřímalka se dlouhodobě věnuje tématu, jak digitální technologie proměňují práci a fungování firem. K tvorbě obsahu se dostal skrze svou praxi konzultanta a lektora digitální transformace: to, co vysvětloval v kurzech a na workshopech, začal postupně sdílet i veřejně, formou textů, přednášek a nahrávek. Z lektora a konzultanta se tak stal tvůrce, který si buduje vlastní publikum kolem srozumitelného výkladu složitých technologických témat.

Jeho styl je typický důrazem na praktičnost. Místo teoretických debat o technologiích se soustředí na to, co konkrétně mohou lidé a firmy udělat: jaké dovednosti si osvojit, jak zapojit nové nástroje do práce a jak se připravit na změny, které přináší nástup umělé inteligence. Právě tento aplikační pohled z něj udělal vyhledávaného řečníka a autora. Témata rozebírá jazykem, kterému rozumí i lidé mimo obor, a opírá se přitom o vlastní zkušenost z práce s firmami. Díky tomu si jeho obsah nachází publikum nejen mezi technology, ale i mezi manažery, podnikateli a lidmi, kteří chtějí rozumět tomu, jak se jejich práce v příštích letech promění.

Tvorba a kariéra

Přednášky a workshopy

Základ jeho veřejné činnosti tvoří přednášky a workshopy o digitalizaci, budoucnosti práce a umělé inteligenci. Vystupuje na konferencích, firemních akcích i vzdělávacích programech a patří k pravidelně zvaným řečníkům na česká odborná fóra věnovaná technologiím a inovacím. Živá vystoupení jsou zároveň zdrojem témat, která pak rozvíjí ve svém dalším obsahu.

Podcast HOTCAST

Dřímalka je autorem podcastu HOTCAST, ve kterém vede rozhovory o technologiích, byznysu a dovednostech budoucnosti. Zve si hosty z řad českých digitálních lídrů a inovátorů a s nimi rozebírá, jak se firmy i jednotlivci připravují na digitální transformaci. Podcast je dostupný na běžných platformách včetně Apple Podcasts a Spotify a patří k jeho nejviditelnějším formátům.

Newsletter a online obsah

Pravidelně publikuje newsletter věnovaný budoucnosti práce a umělé inteligenci, který podle jeho vlastních údajů odebírají řádově desetitisíce lidí. Vedle toho spravuje blog na drimalka.com a natáčí videa na YouTube. Tato kombinace textu, zvuku a videa mu umožňuje oslovovat různé skupiny publika a udržovat kontinuální tok obsahu o aktuálních technologických trendech.

Konference a výzkum o AI

K jeho tvorbě patří i vlastní online konference a průzkumy mapující, jak Češi reálně používají umělou inteligenci. Tyto formáty spojují obsah s daty: kromě přednesu trendů přinášejí i vlastní zjištění o tom, jak se AI adoptuje v českém prostředí. Právě propojení tvorby obsahu s praktickým výzkumem tvoří rozpoznatelný rys jeho práce. Výsledky pak dále šíří v přednáškách, newsletteru i podcastu, takže jeden zdroj obsahu přirozeně navazuje na další a jeho publikum dostává souvislý obraz o vývoji technologií v Česku.

Značka, byznys a projekty

Filip Dřímalka stojí za několika projekty v oblasti digitálního vzdělávání a adopce umělé inteligence. Založil platformu Digiskills, zaměřenou na rozvoj digitálních dovedností v týmech a firmách, a projekt Aibility (dříve pod jiným názvem), který pomáhá organizacím se zaváděním AI. Tyto aktivity tvoří byznysové zázemí, ze kterého jeho obsahová tvorba vychází.

Jako autor vydal knihy Budoucnost (ne)práce a HOT: Jak uspět v digitálním světě. Kniha Budoucnost (ne)práce se stala bestsellerem s prodejem v řádu desetitisíců výtisků a vyšla i na dalších trzích mimo Česko. Vedle knih rozvíjí i vzdělávací programy pro manažery a inovátory zaměřené na vedení v éře umělé inteligence.

Jeho odborný pohled bývá citován v českých médiích a odborných titulech věnovaných byznysu a technologiím. Kombinace autorské, přednáškové a podnikatelské role z něj dělá jednu z výraznějších českých osobností v oblasti popularizace digitálních trendů a umělé inteligence.

Ocenění a dosah

Dosah Filipa Dřímalky se projevuje napříč formáty: newsletter s řádově desetitisíci odběrateli, online konference s tisíci diváky a knihy prodané v desetitisících výtisků. Jeho vzdělávací programy prošly tisíce absolventů a jeho jméno se pravidelně objevuje v souvislosti s tématem budoucnosti práce a adopce AI v českém prostředí.

Časté otázky

Čím se Filip Dřímalka proslavil?
Proslavil se jako tvůrce obsahu a přednášející o digitálních trendech, budoucnosti práce a umělé inteligenci, autor knih a tvůrce podcastu HOTCAST.

Jaké knihy Filip Dřímalka napsal?
Je autorem knih Budoucnost (ne)práce a HOT: Jak uspět v digitálním světě; první z nich se stala bestsellerem prodaným v desetitisících výtisků.

Na jaké platformě Filip Dřímalka tvoří?
Tvoří napříč kanály: vede podcast HOTCAST, publikuje newsletter, natáčí videa na YouTube, píše blog a vystupuje na živých přednáškách a konferencích.

Čemu se Filip Dřímalka věnuje?
Zaměřuje se na digitální transformaci, dovednosti budoucnosti a praktické využití umělé inteligence ve firmách i v každodenní práci.

Jaké projekty Filip Dřímalka založil?
Založil platformu Digiskills zaměřenou na digitální dovednosti a projekt Aibility věnovaný adopci umělé inteligence ve firmách.

Kde si lze poslechnout jeho podcast?
Podcast HOTCAST je dostupný na běžných podcastových platformách, včetně Apple Podcasts a Spotify.

Související profily

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Redaktorka, která se dlouhodobě věnuje lidem z veřejného prostoru, kultuře a životnímu stylu. V textech propojuje přehled o tom, čím se dotyčný zabývá, se srozumitelností pro čtenáře, který dané jméno slyší poprvé. Pro czech-profile.cz připravuje profily osobností, sportovců a modelek a dbá na to, aby každý text stál na ověřených veřejných zdrojích.