Alza

  • Oblast: Internetové nakupování
  • Nejvyšší roční obrat: 17, 4 mld. Kč (2016)
  • Webová stránka: www.alza.cz

O webu:

Nakupování na internetu je dnes velice oblíbené. Je to hlavně proto, že se dneska cení rychlost a pohodlnost. Díky nakupování přes internet se vyhnete dlouhým frontám v obchodě a navíc se taky vyhnete tomu, že budete muset nákup nést těžce domů. Není se čemu divit, že se dnes například internetová stránka Alza.cz pohybuje v ročních obratech kolem sedmnácti miliard korun.

Když už jsme u této společnost – Alza.cz je na trhu už od roku 1994. Tehdy se ještě fungovalo pod fyzickou osobou. Vše velké přišlo až v roce 1998, kdy se začalo velké budování této značky. Dnes je Alza.cz akciovou společností, která mé svůj daňový domicil v České republice. Vlastní ji poměrně velká skupina investorů, již ovládá hlavně holdingová společnost L.S. Investments Limited.

Alza.cz dnes není jenom internetový obchod, ale má už své pobočky, které jsou rozmístěné po celé České republice. Díky nim ušetříte na poštovném, když si zboží z obchodu necháte dovést do nějaké vámi vybrané provozovny. Velice populární jsou dneska i Alza Boxy, což jsou boxy, v nichž si uložené zboží můžete vyzvednout, aniž byste museli navštěvovat kamennou prodejnu. Jen zadáte heslo a své zboží si vyzvednete. Je to opět poměrně rychlejší.

Ještě rozhodně stojí za to zmínit roční obraty, jak rostly v uplynulých letech. V milionových číslech se začaly roční obraty pohybovat v roce 2002, kdy dosáhaly zhruba tři sta milionů korun. K miliardě se společnost poprvé přiblížila roku 2005, kdy roční obrat činil miliardu celá dva. Přes hranici deseti miliard se dostala Alza.cz v roce 2014. A během uplynulých tří let se dotýká pomalu i dvaceti miliard korun.

Alza.cz se nám vryla do paměti hlavně díky televizním reklamám, v nichž vystupuje populární zelený mimozemšťan, který vždy láká na akční nabídky či aktuální cenové hity.