Barbora Špotáková

Narození: 30.červen 1981

Občanství: české

Kariéra: atletka, hod oštěpem

Osobní život:

Barbora Špotáková je dnes známá po celém světě jako česká atletka, která se proslavila zejména s hodem oštěpem. Jedná se o dvojnásobnou olympijskou vítězku, která byla později členkou armádního sportovního centra Dukla Praha. Ostatně začněme na úplném začátku.

Barbora Špotáková se narodila v Jablonci nad Nisou, kde se ostatně také dostala k atletice. K atletice ji konkrétně přivedli její rodiče. Její maminkou byla vrcholová atletka a její tatínek miloval běh a desetiboj. I když jejich sportovní dráha už není na profesionální úrovni, stále se atletice věnují a podporují ji. Barbora má dále bratra a zajímavé kořeny. Její tatínek je napůl Slovák a napůl Maďar, maminka má kořeny dokonce až ve slunné Itálii.

Co se týče jejích studií, roku 1995 se dostala na Gymnázium Přípotoční v Praze. Aby se v hlavním městě udržela, musela si přivydělávat na brigádách, konkrétně uklízela kanceláře. Před devíti lety v hlavním městě absolvovala Českou zemědělskou univerzitu v oboru Udržitelný rozvoj biosféry. Jejím partnerem je hasič Lukáš Novotný. S ním před šesti lety oznámila těhotenství, díky němuž na rok přerušila svou sportovní kariéru. Vrátila se k ní před pěti lety.

Profesní život:

Jak již bylo zmíněno, ke sportovní kariéře ji přivedli rodiče. Z počátku se věnovala sedmiboji, ale poté ji učaroval oštěp. Ve svých dvaadvaceti letech zaujala i nejlepšího oštěpaře všech dob, jímž byl Jan Železný, který jí dokonce pomáhal s přípravou. Poté ji bohužel postihly zdravotní problémy a nevědělo se, jestli se účastní nějaké blízké soutěže.

Přelomový pro ni byl rok 2005, kdy získala zlato na Světové univerziádě. O rok později na Olympijských hrách v Helsinkách překonala dosavadní český rekord, který držela Nikola Brejchová.

Barbora Špotáková je známá díky tomu, že se stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou, později se stala členkou armádního sportovního centra Dukla Praha.

Zdroj fotografie: sport.idnes.cz