David Svoboda

  • Narození: 1985, Praha 
  • Kariéra: pětibojař 
  • Občanství: ČR 

Osobní život 

David Svoboda se narodil roku 1985 v Praze. Tehdy byl březen, kdy poprvé vykouknul na svět. Je pravdou, že tou dobou ještě nikdo nevěděl, že se z právě narozeného miminka stane moderní pětibojař, který také bude nositelem zlaté olympijské medaile.  

I když je to především sportovec, do povědomí lidí se zapsal i díky účasti ve společenské soutěži StarDance – když hvězdy tančí. Konkrétně se účastnil deváté řady a dostal se opravdu velice vysoko.  

Jak již ale bylo zmíněno, jedná se především o sportovce, který aktivně vystupuje v nejednom televizním pořadu. 

Profesní život 

David Svoboda je tedy moderním pětibojařem, taktéž olympijským vítězem londýnských her, které se konaly v roce 2012. Mimo jiné tu mluvíme o mistrovi Evropy pro rok 2010. K jeho dalším úspěchům patří například to, že byl držitelem světového rekordu v klasickém formátu moderního pětiboje, také byl držitelem rekordu v novém formátu (k tomu prvnímu došlo v roce 2008, k tomu druhému pak v roce 2011.  

Svou vůbec první medaili však dostal v roce 2005. Byla bronzová a dostal ji jako člen české štafety. O rok později byl juniorským mistrem světa. Jak ale bylo nastíněno, jeho největší úspěch přišel v roce 2012, kdy získal na olympijských hrách zlatou medaili. Zlatou medaili dostal právem, celou dobu totiž jenom mírně ztrácel, ale jeho finiš byl neskutečný.  

Olympijské hry v roce 2012 však nebyly jeho prvními, kterých se účastnil jako sportovec. Předtím se účastnil také olympijských her v roce 2008, které se tehdy konaly v Pekingu. Odtud si však žádnou medaili nepřinesl.  

V současné době působí především jako trenér v ASC Dukla. Také je předsedou KS ČOV a členem VV ČOV. Se svým bratrem také stojí za projektem pro sportovce jménem Kalokagathia Aliance.