Ondřej Synek

Narození: 13. října 1982

Občanství: české

Kariéra: veslování

Osobní život

Ondřej Synek se narodil 13. října roku 1982, a to v Brandýse nad Labem – Stará Boleslavi. Dnes ho celý svět zná zejména jako českého veslaře, který se stal prvním českým mistrem světa v olympijské disciplíně. Jednalo se o obrovský úspěch, který se vepsal do historie. Jeho život však začal zcela jinak. Vyučil se zlatníkem, s veslováním začal až v roce 1995, a to v KV Kondor Brandýs nad Labem. Byl dokonce roku 2014 zvolen do zastupitelstva dvojměsta, v němž se narodil, tedy Brandýse nad Labem-Stará Boleslav. Roku 2011 se oženil a se svou manželkou Pavlou má nyní dvě krásné děti.

Profesní život

Jak jsme zmínili, s veslováním začal roku 1995, a to v KV Kondor Brandýs nad Labem. K roku 2011 ho trénoval i známý trenér Milan Doleček starší. Když se však vrátíme o kousek zpět, roku 2007 získal na mistrovství světa druhé místo a ve světovém poháru třikrát v řadě za sebou vyhrál celou klasifikaci. Téhož roku vyhrál anketu o nejlepšího českého veslaře roku.

Následující rok, tedy rok 2008, byl pro něj stejně úspěšným. Vyhrál v Hoříně mistrovství České republiky na dlouhých tratích. Poté získat v Pekingu na olympijských hrách stříbrnou medaili. Na titul mistra světa si sáhl až o dva roky později, tedy v roce 2010, kdy se stal mistrem světa ve skifu. Od počátku pořádání mistrovství světa, které se datuje do roku 1952, se jednalo o 46. medaili pro české veslaře. Před ním se mohl titulem mistra světa pyšnit jenom Miachal Vabroušek.

Téhož roku se stal i nejlepším českým veslařem.

K jeho dalším úspěchům lze přiradit například třetí místo ve skifu ve Velké Británii v roce 2006. Rok předtím vyhrál první místo ve dvojskifu na mistrovství světa České republiky. Roku 2007 vyhrál na mistrovství Evropy první místo v osmě, později po jeho zásadním úspěchu získal roku 2013 první místo na mistrovství Evropy ve skifu.