Martina Sáblíková

Narození: 27. května 1987

Občanství: české

Kariéra: rychlobruslařka

Osobní život

Martinu Sáblíkovou dnes můžete znát jako českou rychlobruslařku, která má za sebou mnoho úspěchů. Nejdříve se však podívejme na její osobní život. Narodila se v Novém Mětě na Moravě v tehdejším Československu. Od narození však žije v jiném městě, a to ve Žďáru nad Sázavou. Nenarodila se do sportovní rodiny, její maminka pracovala jako účetní. Tatínek jen rekreačně hrával basketbal, proto s ním Martina v dětství začínala. Nadchl ji však později jiný sport, a to stejný sport, který nadchl i jejího mladšího bratra, a sice rychlobruslení.

Aktuálně jsou její rodiče bohužel rozvedení, má několik sourozenců. Z dalšího vztahu otce má nevlastní dva sourozence, a to rovnou dvojčata, které se věnují rychlobruslení také.

Sama Martina navštěvovala základní školu ve městě, kde žila, poté vystudovala gymnázium a posléze studovala na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze. Před osmi lety se přestěhovala do Velkého Oseku.

Profesní život

Martina Sáblíková je známá především díky rychlobruslení. Tomuto sportu se věnuje už od dětství, začala s ním hned poté, co skončila s basketbalem, kterému se věnovala prvně. Její sportovní kariéra začala roku 1998, poprvé se Mistrovství světa účastnila až roku 2002. Tehdejší mistrovství se konalo v Itálii, a to konkrétně v Klobensteinu.

Od sezony 2002/2003 působí i ve Světovém poháru. Její prví výsledky byly takové, že skončila na šestatřicátém místě. Poté se její výsledky jenom zlepšovaly obsazovala stále lepší a lepší pozice.

O dvě sezony později, tedy od sezony 2005/2006 působí Martina Sáblíková také v Zimních olympijských hrách. Tato sezona pro ni představovala obrovský zlom. Na Mistrovství Evropy se umístila na čtvrtém místě, tedy sklidila pomyslnou bramborovou medaili. Téhož roku se účastnila Zimních olympijských her, kde skončila na druhém místě.

Od té doby se jí úspěchy do života jenom hrnuly. Ovládla Světový pohár a poté získala i zlatou medaili na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru.