Počet nezaměstnaných dál poroste. Dotkne se to i strojírenství

Pokud sledujete aktuální dění kolem koronaviru, určitě vám ani neunikla zvyšující se nezaměstnanost. Jenom během letošního dubna vzrostla nezaměstnanost na 3,4%, což je poměrný skok, když se ještě pár týdnů předtím nezaměstnanost pohybovala pod třemi procenty. Bohužel to navíc není ještě konečné. K dalšímu nárůstu počtu nezaměstnaných by mělo v následujících dnech ještě dojít. A bohužel se propouštění dotkne i strojírenství, kde působí společnosti MSC MetPro a.s.

Mnozí lidé se domnívali, že s postupným rozvolňováním koronavirových opatření dojde k pozastavení narůstající nezaměstnanosti. Jenže ukazuje se, že tomu tak nebude. Podle odborníků se musí počítat s několikaměsíčním zotavováním, které klidně může trvat nakonec i rok. Během následujících měsíců se budou látat díry a ztráty, ke kterým došlo během posledních týdnů. A samozřejmě to bude mít vliv i na zaměstnance, kteří budou propouštění, jelikož peníze budou látat díry firmy, nebudou stačit na jejich platy. 

Strojírenství, automobilový průmysl i cestovní ruch

Samozřejmě je třeba uvést na pravou míru to, že se koronavirová pandemie nedotýká všech oborů. Některé to dokonce ustály v klidu. Bohužel k těm, kterým se propouštění nevyhne, patří například zmiňované strojírenství nebo automobilový průmysl. Negativní vliv má koronavirus i na cestovní ruch, kde se taktéž musí propouštět. K propouštění dochází aktivně i v gastronomii nebo v hotelnictví, kde fungování taktéž už nějaký ten pátek stojí. 

Mnohé firmy však zatím konstatují, že i když zaznamenávají nižší poptávku, práce je zatím stále hodně. Proto některé obory aktivně přibírají zaměstnance. Hledají se zaměstnanci například v logistice, hledají se skladníci, prodavači, také pokladní. 

Návrat k normálu ještě chvíli potrvá

Jak jsme zmínili, s koronavirovou krizí se budeme vyrovnávat ještě pěkně dlouho. Podle odborníků nás následky koronaviru mohou trápit i několik dlouhých měsíců, klidně i rok. Vše se však bude odvíjet od toho, jestli Česko zasáhne nebo nezasáhne druhá vlna, jak rychle se otevřou hranice naše i okolních států a jak rychle se zotaví ekonomika.