Věra Čáslavská

Narození: 3.květen 1942

Úmrtí: 30. Srpen 2016

Občanství: české

Kariéra: gymnastka

Osobní život:

Věru Čáslavskou dnes zná celý svět, i když je bohužel dva roky po smrti. Celý svět ji miloval, celý svět ji obdivoval, celý svět ji uznával za její odvahu, kterou projevovala zejména tehdy, kdy šla proti totalitnímu režimu. Ve sportovním světě ji znají zejména jako československou sportovní gymnastku, která sedmkrát vyhrála zlato na olympijských hrách, čtyřikrát se stala mistryní světa a jedenáctkrát mistryní Evropy. Podívejme se však na její osobní život, teprve poté si zmíníme život profesní.

Věra Čáslavská se původně věnovala baletu. Ten jí učaroval už v dětství společně s krasobruslením. Až ve svých necelých patnácti letech se setkala s Evou Bosákovou, která se ji rozhodla trénovat v gymnastice. Už v tomtéž roce vyhrála mistroství republiky dorostenek a juniorek.

Poté následovala velká vlna obrovských úspěchů, tím největším úspěchem v jejím životě bylo však to, když se jí roku 1969 narodila dcera Radka a posléze o pět let později i syn Martin. Bohužel se její první manželství rozpadlo, což jí však do života přineslo jiné nevídané úspěchy. Stala se poradkyní prezidenta Václava Havla, také obsadila post předsedkyně Československého a poté Českého olympijského výboru.

Bohužel ji styk s prezidentem Václavem Havlem přinesl i jisté nepříjemnosti. Její syn byl bohužel odsouzen k odnětí svobody, ovšem prezident mu dal milost, což samozřejmě média a veřejnost pochopila jinak, než jak to bylo zamýšleno. Stáhla se do ústraní, se svými depresemi se léčila v psychiatrické léčebně a roku 2016 zemřela díky dlouhé a vleklé nemoci.

Profesní život:

Věra Čáslavská byla pro sport neuvěřitelně nadaná. Ostatně se jí dařilo už během prvního roku, co začala s gymnastikou. Poté se valil jeden úspěch za druhým. Stala se sedminásobnou olympijskou vítězkou, kdy poprvé si na zlato dosáhla na Letních olympijských hrách v Tokiu, které se konaly roku 1964.

Kromě úspěchů na olympijských hrách se pyšnila i titulem mistryně světa, který získala rovnou čtyřikrát. Jedenáctkrát se také stala mistryní Evropy.

Zdroj fotografie: sport.idnes.cz