Adamov 

  • Vznik: osídlování ještě př. n. l. 
  • Počet obyvatel: 4 429 
  • Katastrální výměra: —-                            
  • Starosta: Bc. Roman Pilát, MBA 

O městě 

Cestování po Moravě vás bezesporu zavede na místa, která se vám dostanou prakticky ihned do paměti. A Bavorov je jedním z nich. Krásné město nacházející se v Jihomoravském kraji, konkrétně v okrese Blansko se z části rozkládá ve chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Aktuálně zde žije kolem 4 400 obyvatel, ale k osídlování města už došlo ještě před naším letopočtem. 

Adamov známe především díky těžení železné rudy. V dobách dávno minulých se zpracovávalo v Křtinském údolí, což je místo dnešního Adamova. Město se tedy velkou měrou podílela na produkci železa, na přelomu devatenáctého a dvacátého století pak došlo k enormní transformaci v oblasti strojírenství a začalo to zde jít i cestou automobilů. Strojírny zde však vznikly i po skončení druhé světové války a po roce 1989 se zrušila zbrojní výroba.  

Mimochodem, věděli jste, že Adamov je pojmenován po knížeti Josefu Janovi Adamovi z Lichtenštejnska? Dříve se město nazývalo Staré Hamry, až po roce 1732 bylo pojmenováno tak, jak ho známe dnes. 

Při procházce městem narazíte na řadu krásných pamětihodností. Například na zdejší zámek, který patří k nejstarším stavbám tady. Zámek byl dokončený v roce 1809, dnes ho však obklopují výrobní haly, k jejichž výstavbě zde po druhé polovině 20. století došlo. 

Mezi obyvateli i turisty oblíbený je takzvaný Skalní sklep, kterému se zde říká také „Skalák”. Dříve fungoval jako restaurace, dnes probíhá rekonstrukce a je otázkou, k čem bude využíván dál.  

Mezi rodáky, kteří mohou Adamov označovat za svůj vlastní domov, patří například Zdeněk Kroupa, operní zpěvák působící v Brně a později v Rakousku, také František Pokorný, výtvarník, nebo také Jindřich Svoboda, fotbalista a olympijský vítěz roku 1980.