Benešov

  • Vznik: rok 1219 
  • Počet obyvatel: 16 758 
  • Katastrální výměra: 46,87 km2               
  • Starosta: Ing. Jaroslav Hlavnička 

O městě 

Benešov – krásné město rozpínající se ve Středočeském kraji. I když se v minulosti jednalo o neobydlenou oblast (konkrétně za vlády Přemyslovců), nyní se jedná o obec s rozšířenou působností a největší město v okresu Benešov. V blízkosti se nachází hlavní město (asi třicet kilometrů odsud) a nádherná příroda. Vždyť leží v Benešovské pahorkatině.  

Pokud bychom se na malou chvilku měli ponořit do historie, zmíníme rok 1219. Jedná se o rok, kdy se světlu světa ukázala vůbec první písemná zmínka o Benešově. Toho roku zde mělo dojít i k prvnímu osídlení. V pozdějších letech se zde založil minoritský klášter a řada sídel tamějších panovníků.  

Pojďme se však opět přesunout do přítomnosti a říct si, čím je Benešov typický a co zde dnes najdeme. Předně stojí za zmínění právě onen minoritský klášter – respektive jeho zřícenina. Dnes tento klášter opravdu nestojí, ale zříceniny stojí za vidění. V jeho těsné blízkosti stojí stará zděná zvonice, jejíž součástí je také zvon pocházející pravděpodobně z roku 1322.  

Samozřejmě se na území Benešova nachází také řada krásných kostelů. Za zmínku stojí kostel sv. Mikuláše, který se taktéž pyšní samostatnou zděnou zvonicí, nebo kostel sv. Anny.  

Nejvyhledávanější pamětihodností je však zámek Konopiště, kde se natáčela řada krásných českých pohádek. Pravděpodobně pochází už z třináctého století. Na svůj věk se jedná o velmi krásnou a udržovanou stavbu.  

Pokud bychom měli zmínit několik slavných osobností, kteří mohou říct, že je Benešov jejich rodištěm, zmíníme Moniku Absolonovou, známou zpěvačku a také herečku, dále Jitku Bartoničkovou, českou atletku a olympioničku, či Anetu Langerovou, českou zpěvačku a historicky první vítězku pěvecké soutěže Česko hledá Superstar.