Aktuální ceny bytů v Praze – opět se zdražovalo

Každý člověk touží v životě po svém vlastním bydlení. Nezáleží na tom, jestli chce vlastnit dům nebo jenom útulný byt. V současné době však ti, kteří chtějí dostat půjčku na své vlastní bydlení, musí počítat nejen se zpřísněnými podmínkami, které se vztahují na hypotéku, ale taky se musí počítat s tím, že ceny nemovitostí opravdu vzrostly. Nejvíce rostly ceny bytů v Praze, ale to bylo pochopitelné. Praha však není jediným městem, kde došlo ke zdražování nemovitostí.

Nemovitosti se zdražují snad všude. Malá města se cenově rovnají těm velkým městům, ale nikde není zatím tak draze, jako v Praze. Kromě hypotečních sazeb, které rostou bleskovou rychlostí a které by na konci roku měly překročit tři procenta, roste i cena bytů. Pojďme se podívat na aktuální ceny nemovitostí v našem hlavním městě, kde je o byty stále relativně zájem.

O kolik vzrostla průměrná cena bytů?

Pokud bychom měli meziročně srovnávat, řekli bychom, že ceny nemovitostí meziročně v Praze vzrostly o neuvěřitelných 19 procent. Cena za metr čtvereční tak vzrostla na neuvěřitelných 85 233 tisíc korun. Nemůžeme se divit tomu, že počet prodaných bytů najednou klesl, a to o více jak sedmnáct procent na pět a půl tisíce.

Tyto informace poskytly developerské firmy Trigema, Skanka Reality a Central Group.

Kde se bytů prodalo nejvíce?

Developeři za poslední čtvrtletí prodaly necelých patnáct set bytů. Nejvíce se logicky prodalo v těch částech Prahy, které nejsou blízko centra, tudíž zde najdeme byty ještě „poměrně levné“. Nejvíce bytů se prodalo v Praze 9, dále se byty kupovaly kupodivu i v Praze 5 a hodně bytů se prodalo i v Praze 10.

Nejmenší množství bytů se prodalo v Praze 2, což je část Prahy, která je nejblíže centru. Nejvíce vzrostly ceny v Praze 1, proto je pochopitelné a zcela jasné, že byty zde „na dračku“ zrovna nešly.