Dřevostavby jsou ekologické, mají ale určitá negativa

Výstavbou zděných domů dochází k produkci emisí CO2 do atmosféry ve výši 40 %. To je opravdu vysoké číslo. Pokud bychom to chtěli srovnat s dřevostavbami, je zapotřebí uvést skutečnost, že mají negativní emise CO2. To znamená, že dřevo nejen neprodukuje CO2 do atmosféry, ale navíc jej ještě z atmosféry odebírá! A v tom spočívá obrovský potenciál dřevostaveb, kterých je na českém trhu stále ještě malý podíl. 

Energetická účinnost

Dřevěné domy se mohou pochlubit tím, že lépe udržují teplo či chlad – podle toho, co zrovna potřebujete. Důvodem je to, že jsou skvělým tepelným izolantem, a ve srovnání s betonem jsou na tom až 15 x lepší. Zatímco zděné domy se rychle zahřejí, stejně tak rychle ztrácí teplo, když vytápění vypnuto. Dřevo má mnohem větší tepelnou kapacitu než beton, kámen či cihly, takže nám může pomoci snížit naše potřeby na energie – a tím šetřit i naši peněženku. Náklady na energie mohou být ve dřevostavbě nižší až o 20 %. Nepleťte si však dřevostavbu se srubem, ten se sice taky za dřevostavbu považuje, ale ten se staví často výlučně ze dřeva.

Nižší životnost

O dřevostavbách na klíč se říká, že jsou méně odolné než zděné stavby, tedy že mají nižší životnost. Není to pravda. Co se týká trvanlivosti dřevostavby, hodně záleží na společnosti, která montáž provádí. Pokud se snažíme nakoupit co nejlevněji, můžeme dostat méně kvalitní zboží. Mnohem lepší je zvolit proto osvědčenou společnost, která vám postaví dům podle všech standardů, může vám vydržet i více než 100 let. Nejstarší dřevostavba je ve Švýcarsku, je stále obývaná a má již asi 700 let. Za příklad si lze také vzít, kolik dřevěných kostelů starých několik staletí se dochovalo. V Číně jsou staré dřevěné budovy, které mají i několik tisíc let. 

Prefabrikované konstrukce

Lidé se obávají, že použitím prefabrikovaných konstrukcí ztrácí výstavba svou jedinečnost. Ani to ale není pravdou. Prefabrikované konstrukce zkracují dobu výstavby, čímž v konečném důsledku ušetří spotřebitel: zaplatí méně za práci a dům bude mít k dispozici velmi rychle. Čtyřpatrový dům může být postaven asi za 30 dní, pokud se použije těchto prefabrikovaných částí. Celková doba stavby domu od začátku až po nastěhování tak může být půl roku.