Rozhodli jste se zateplit svůj dům? Můžete požádat o dotace 

S příchodem zimního období a s touhou ušetřit co nejvíce na energiích se řada lidí rozhodla pro zateplení domácnosti. Ať už se k tomuto kroku chystají takzvaně „z fleku”, nebo je to součástí rekonstrukce rodinného domu, zateplení nemusí být tak nákladnou záležitostí. Existuje totiž dotační program Nová zelená úsporám, který kromě dotací na novostavbu poskytuje také dotace na zateplení. Váš úsporný krok tak stát může nakonec ještě podpořit.  

Dotace pokryje zateplení fasády i výměnu oken 

Dotační program Nová zelená úsporám nabízí jednorázový příspěvek všem, kteří se rozhodli investovat do úspornější domácnosti. Ve finále může získaná finanční pomoc pokrýt až padesát procent celkových přímých realizačních výdajů, které se zateplením domácnosti souvisí.  

Zmiňovaná finanční podpora pokryje kompletně zateplení fasády i výměnu oken, dokonce se vztahuje také na zateplení střechy, podlah nebo stropů, výměnu, respektive instalaci venkovní stínící techniky nebo výměnu dveří.  

Až 650 tisíc korun 

Jelikož se jedná o jednorázový finanční příspěvek, v ideálním případě zažádejte o dotaci po provedení všech úprav. Zahrnout pak do žádosti můžete nejen zateplení stropu nebo stěn, ale i výměnu oken a dalšího. I když jsme zmínili, že získat můžete až padesát procent pořizovacích nákladů, také platí, že maximální limit činí 650 tisíc korun.  

Při získávání, respektive schvalování žádosti berte v potaz jedno – čím víc dům zateplíte, tím vyšší příspěvek můžete získat. Úkolem je podpořit skutečně ty, kteří se rozhodli maximálně snížit energetickou náročnost rodinného domu.  

Co má na výši příspěvku vliv? 

Abychom však opět vše uvedli na pravou míru, rozhodující je také stáří domu a jeho velikost. O podporu je možné požádat v každém případě, ale výše konečného příspěvku může být zmíněnými faktory ovlivněna. Samozřejmě platí, že pro získání dotace musí být nemovitost v Česku.