Jak se uskromnit, když zůstanete bez práce?

V současné době je skutečně nutné mít zaměstnání. Přece jenom peníze jsou to, co v dnešním světě hraje svou roli, bez nich bychom se měli vážně špatně. Mnoho lidí má dokonce dvě zaměstnání, naopak někdo se může potýkat s tím, že ho vyhodí. Pokud se tak stane, ocitnete se na chvilku ve finanční tísni. Právě v této tísni se začnete zajímat o to, jak své finance můžete ochránit, abyste si nemuseli půjčit. Musíte se uskromnit, ale co to všechno obnáší?

V dnešní době si půjčovat nechce takřka nikdo, možná proto, že jsou půjčky tak snadno dosažitelné, což znamená, že v tom bude nějaký háček. Lidé se tak v případě výpovědi nebo vyhazovu musí snažit o to, aby „přežili“ do doby, než si najdou novou práci. Otázkou však je, jak to má člověk udělat?

Nejdříve se zaměřte na povinné platby

Nejdříve je třeba, abyste se zaměřili na povinné platby. Ty je vždy nejdůležitější pokrýt. Nejsou to však jen zálohy na elektřinu, plyn, vodu či internetové připojení, ale jsou to povinné platby, které za vás dříve platil zaměstnavatel. Jedná se tedy o zdravotní pojištění či o důchodové pojištění. Abyste se tomuto placení vyhnuli, zaregistrujte se na úřadu práce.

Ať už se rozhodnete hradit povinné platby jakýmkoliv způsobem, nikdy na ně nezapomínejte, protože za neplacení hrozí obrovské penále.

Snižte výdaje

Pokud se budete muset uskromnit, začněte u výdajů. Uskromněte se – nakupujte jenom tolik jídla, kolik sníte, zbytečně jídlo nevyhazujte. Odložte taky koupi těch věcí, které chcete jenom proto, že se vám líbí. Zbytečně penězi nemrhejte.

Co nám v těchto situacích pomůže?

Jestliže se do takové situace dostanete, hned pochopíte, jak důležité je mít finanční rezervu. Mějte svou vlastní finanční rezervu, snažte se co nejvíce uspořit v době, kdy práci máte, protože pak může přijít chvíle, v níž budete peníze postrádat.