Šumperk

  • Vznik: 13. století
  • Počet obyvatel: 26 305
  • Katastrální výměra: 27,91 km²
  • Starosta: Mgr. Zdeněk Brož

O městě:

Jedním z nejkrásnějších měst v České republice je i Šumperk, který leží na severu Moravy v Olomouckém kraji. Najdete ho necelých padesát kilometrů od Olomouce a leží na řece Desná. Dnes zde žije přibližně šestadvacet tisíc obyvatel a díky svému skvělému umístění umožňuje přístup do různých částí krásných českých Jeseníků.

Pokud bychom měli zabrousit do historie, odstartovali bychom ve třináctém století, kdy bylo město založeno. Konkrétní datum doposud není známé, jsou vymezená jen přibližná léta. Šumperk byl od počátku známý jako město, kde se těžily kovy. Právě díky těžbě kovů se toto město rozvíjelo rychlostí blesku. Během let se v Šumperku vystřídalo mnoho velmocných pánů, kteří město opět posunovali dopředu.

Na území Šumperku je dnes mnoho krásných pamětihodností. Mezi nejatraktivnější patří zdejší evangelický kostel, dále taky Šumperské divadlo, Šumperská radnice nebo zdejší bývalý hřbitov sv. Barbory. Kromě toho se zde nachází i pravoslavný kostel sv. Ducha, Vlastivědné muzeum Šumperk a samozřejmě nesmíme opomenout to, že město se nachází v chráněné krajinné oblasti Jeseníky (přesněji tři kilometry od města).

V Šumperku se mimochodem narodilo mnoho, mnoho osobností, které se zapsali do českých dějin. Mezi známými ještě žijícími osobnostmi najdeme Jana Hudce, známého českého lyžaře, dále nesmíme opomenout Jakuba Kindla, známého českého hokejistu, Koláře Víta, českého novináře, nebo Kubešovou Ivanu, která je známou českou atletkou.

Osobností bychom však mohli vyjmenovat mnohem více. K dalším výjimečným osobnostem města Šumperk patří Lea Vivot, známá česká sochařka, dála nesmíme zapomenout na Ivanu Večeřovou, basketbalistku a mistryni Evropy, za zmínku stojí i Aleš Valenta, známý český moderátor, aktobarický lyžař a olympijský vítěz. Z již nežijících osobností můžeme vypíchnout dlouholetého starostu města Friedricha Tersche.