Žatec

  • Vznik: r. 1404 
  • Počet obyvatel: 19 133 
  • Katastrální výměra: 42,69 km2         
  • Starostka: Mgr. Zdeňka Hamousová 

O městě 

Česká republika je plná krásných měst, které stojí za navštívení. Zatímco většina lidí navštěvuje nejznámější česká města, jiní lidé navštěvují krapet jiná města. Pozastavme se nad méně známým městem jménem Žatec, které člověku nabízí mnoho krásného, i když se to nemusí na první pohled zdát.  

Město jménem Žatec najdete konkrétně v Ústeckém kraji, tudíž na severozápadě Čech. Leží konkrétně v okrese Louny a aktuálně zde žije kolem devatenácti tisíc obyvatel. I díky tomu je Žatec největším městem v okrese.  

Pokud bychom měli zabrouzdat do minulosti, zabrouzdali bychom až do roku 1004, kdy byla oblast osídlována, ale město zde tedy ještě nevznikalo. To lze říct až o roku 1404, který je podle kronikářů pro město Žatec klíčovým. Od té doby se město rozrostlo do všech rozměrů, vybudovaly se zde krásné památky, o nichž si pojďme říct víc.  

Jestliže se plánujete do Žatce vydat, určitě by vás zajímalo, jaké památky se zde nachází, co můžete v Žatci vidět. Památek je zde celá řada, za vypíchnutí stojí například zdejší synagoga nebo chmelnička. Najdete zde také Chmelařské muzeum či chrám chmele a piva. Nachází se zde i několik kostelů, a to například kostel svatého Jakuba nebo kostel svatého Václava.  

Pokud budete městem procházet, můžete narazit na několik zajímavostí, a to například na hrob nejstaršího pivaře světa, kterým byl Lojza Lupulín. Také můžete projít největší sklad chmele na světě nebo nejmenší pivovar na světě, který se nachází ve Chmelařském institutu.  

V Žatci se samozřejmě narodilo i několik slavných rodáků, k nimž patří hudební skladatel Josef August Heller nebo architekt František Kermer. Ze známějších rodáků lze vyjmenovat zpěváka Petra Kotvalda nebo režiséra Jana Svěráka.