Český Krumlov

  • Vznik: 1710
  • Počet obyvatel: 13 141
  • Katastrální výměra: 22,16 km²
  • Starosta: Dalibor Carda

O městě:

Je mnoho krásných měst v České republice, přesto je jedno z nich krásnějších než jiné. Je to Český Krumlov, který se dnes považuje za krásu České republiky. Jedná se o město, které najdeme na území Jihomoravského kraje západně od Českých Budějovic. Poblíž tohoto krásného města leží Blanský les. Dnes je město označováno za turistické a kulturní centrum jižních Čech. V současné době na území Českého Krumlova žije přes třinácti tisíc obyvatel.

Český Krumlov má skutečně zajímavou minulost. Dříve to totiž bylo město, které osídlovala řada českých rodů. Mezi nejvýznamnějšími obyvateli Českého Krumlova byl rod Vítkovců, pánů z Krumlova, dále rod Rožmberků či Eggenbergů. Ať už ve městě žil jakýkoliv rod, vždy se snažil o to, aby město jenom vzkvétalo. Dokonce byl Český Krumlov i správním centrem Rožmberského domina a od roku 1918 byl i takzvaným Krumlovským vévodstvím.

Historie je tedy skutečně bohatá, co se však týče poměrně nedávné minulosti, za zmínku stojí to, že se roku 1963 stal Český Krumlov městskou památkovou rezervací. A od roku 1992 je také součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Na území Českého Krumlova najdeme mnoho zajímavých památek, které jsou turisty hojně navštěvované a oblíbené. Například je velice populární Zámek Český Krumlov, který je po pražském hradě druhým nejrozsáhlejším zámeckým areálem v České republice. Kromě toho je populární i Dolní hrad či Horní hrad, lidé se taky hojně prochází po Plášťovém mostě či si zdejší obyvatelé oblíbili i Zámecké barokní divadlo. Během hezkých slunečných a teplých dnů se vyplatí vyjít si na procházku do zdejší zámecké zahrady, která je rozdělena na francouzskou a anglickou část. Ve francouzské části nachází krásná Kaskádová fontána, v druhé se pak můžete pokochat nádherným letohrádkem.