Český Brod

Vznik: 12.století 

Počet obyvatel: 6 992 

Katastrální výměra: 19,71 km² 

Starosta: Bc. Jakub Nekolný 

O městě

Rozhodli jste se procestovat Českou republiku a navštívit drtivou většinu českých měst? Pak byste na svém seznamu neměli postrádat krásné jméno nazvané Český Brod, které se rozprostírá ve Středočeském kraji. Najdete ho konkrétně necelých třicet kilometrů od Kolína, žije zde skoro sedm tisíc obyvatel. I když se nejedná o velké město, svou krásou vás dostane doslova do kolen.  

Součástí krásného města Český Brod, které bylo založeno už ve 12.století, jsou také dvě obce, které dříve byly samostatné, a sice obce Liblice a také Štolmíř. Na březích zdejších dvou rybníků najdete krásnou osadu nazvanou Zahrady, jež splývají s obcemi Vrátkov a také Tuchoraz v jeden sídelní celek, který stojí za povšimnutí.  

Český Brod je krásné město, které, jak již bylo zmíněno, najdeme necelých třicet kilometrů od Kolína. Najdete zde mnoho krásných pamětihodností, což jsou lákadla mnoha turistů. Například se zde nachází kostel sv Gotharda a kamenná zvonice, které mají základy až ve 14.století. Kamennou zvonici najdete konkrétně kousek od kostela, uvnitř se nachází velmi starý a vzácný zvon Marie. Taktéž najdete v krásném městě i kostel Nejsvětější Trojice či je velkým lákadlem Měšťanský pivovar, který se postavil na místě bývalého lomu.  

Do Českého Brodu se jezdilo zejména za skvělým hudebním festivalem Rock for People, který se však v roce 2007 přesunul do Hradce Králové.  

Ani to by vás však nemělo odradit od návštěvy tohoto fotogenického města, které je zároveň rodištěm mnoha známých i méně známých osobností. Patří k nim například František Pokorný, archivář a později také politik, dále Yvetta Simonová, populární zpěvačka, dále se zde narodil také František Mrázek, podnikatel a lobbista, či Michael Slavík, jehož známe jako římskokatolického kněze či generálního vikáře pražské arcidiecéze.