Český Těšín

Vznik: 1920 

Počet obyvatel: 24 599 

Katastrální výměra: 33,8 km² 

Starostka: Mgr. Gabriela Hrabačková 

O městě

Máte před sebou volný víkend a přemýšlíte, jaké krásné české město zase navštívíte? Doporučujeme navštívit krásný Český Těšín, který leží na východě Česka, a to konkrétně ve Slezsku. Najdete ho na těsné hranici s Polskem, v době polské okupace se toto město nazývalo Západní Těšín. Český Těšín je však zajímavý jedním, a to konkrétně tím, že se jedná o třetí nejvýchodnější město celého Česka. Žije zde aktuálně necelých pětadvacet tisíc lidí, mnozí z nich jsou Poláci, jiní zase Slováci.  

V současné době je Český Těšín velkým turistickým lákadlem. Jedná se o nejvýznamnější a nejfrekventovanější hraniční přechod do Polska jako takového. I díky tomu, že hraničí s Polskem a nachází se zde mnoho Poláků, je zde trochu jiná kultura. Přijďte se proto podívat na některý z oblíbených festivalů a přehlídek, abyste se o tom přesvědčili.  

Pokud se sem vydáte za pár let, je možné, že se Český Těšín nebude Českým Těšínem. Už dlouhou dobu (konkrétně dvanáct dlouhých let) se spekuluje nad tím, že se vypustí přídavné jméno z názvu města. Otázkou je, kdy k tomu případně dojde.  

V tomto krásném městě ležícím na území České republiky se také nachází drtivá většina pamětihodností a přírodních zajímavostí. Například se ve zdejší přírodě nachází hromada netypických rostlin, které jsou chráněné. Poznáte je všechny, až se budete toulat zdejší přírodou? 

Ještě do třicátých let dvacátého století žilo na území Českého Těšína mnoho židů, konkrétně se zde nacházelo přes dvanáct set osob židovského vyznání.  

Samozřejmě se zde narodilo mnoho významných osobností, jako je Jiří Drahoš, politik, také Michal Kavalčík, kterého můžete znát jako Rudu z Ostravy, či Radovan Krejčíř.