Mělník

Vznik: 13.století

Počet obyvatel: 19 351

Katastrální výměra: 24,97 km2

Starosta: Ctirad Mikeš

O městě

Přemýšlíte, kam se vydáte na výlet? Zajeďte si do Mělníku, což je krásné město zhruba třicet kilometrů vzdálené od Prahy. Leží na řece Labe a jeho historické centrum je vyvýšené, obtékané krásným potokem Pšovka. V současné době zde žije něco přes devatenáct tisíc obyvatel a starostou je Ctirad Mikeš.

I když se první písemná známka objevila až ve 13.století, podle dochovaných informací je zřejmé, že Mělník je osídlován už od neolitu. Mělník se vyskytuje v mnoha historických románech Eduarda Štorcha, je z něj v románech uděláno krásné zátiší, které čtenáře vnese do děje příběhů. Abychom však ještě zabrousili do minulosti, podle dochovaných dokumentů lze říct, že v 10.století byl Mělník centrem slovanského kmene zvaného Pšovani. Možná i proto se potok jmenuje podobně.

Jak jsme zmínili, v současné době žije na území města Mělníka asi devatenáct tisíc obyvatel. Dříve bylo sestavení obyvatelstva mnohem zajímavější než nyní, dříve zde žilo mnoho židů, evangelíků i katolíků.

Podívejme se však na pamětihodnosti, které jsou tím hlavním lákadlem turistů. Za zmínku stojí rozhodně zdejší Mělnický zámek, který je postaven v barokním stylu. Stojí na vyvýšeném místě a jeho zařízení působí až renesančně. Krásná je i zdejší mělnická radnice, která byla během své působnosti několikrát opravována, renovována a upravována.

Milovníci kostelů budou nadšeni ze zdejšího gotického trojdílného kostelu svatého Petra a Pavla, který se jen tak někde nevidí. I když se nejedná o původní kostel, který zde kdysi stál, je přestaven do velice krásné podoby.

Turisté mají v oblibě také zdejší vyhlídku ze zámku nebo také Pražskou bránu či zbytky hradeb a vodárenskou zeď.

S Mělnickem je spjatá celá řada významných osobností. Máme na mysli například Otakara Jaroše, dále také Karla IV, nebo Viléma Krause mladšího. S Mělnickem je také spjatý i Jan Palach, sv. Ludmila nebo Jaroslav Seifert.