Moravská Třebová

  • Vznik: od roku 1257 
  • Počet obyvatel: 9 795 
  • Katastrální výměra: 42,205 km2                       
  • Starosta: Miloš Mička 

O městě 

Moravská Třebová je jedním z měst, u nichž se ví, kdo stál u jejího zrodu. V České republice nenajdeme příliš mnoho podobných míst, o nichž to lze jasně říct. Na samotném počátku, někdy v roce 1257, stál Boreš z Rýzmburka, který město založil jako typické kolonizační s naprosto klasickým pravidelným půdorysem náměstí. I když od té doby uplynula opravdu dlouhý čas, dodnes řada staveb připomíná umělecká díla z dob založení.  

Město bylo až do roku 1945 součástí německého jazykového ostrova, které známe pod názvem Hřebečsko. Během této etapy zde dominovala textilní výroba, později šlo město trochu jiným směrem.  

V současné době se město člení na několik částí. Samotná Moravská Třebová se skládá z Města, Předměstí, Sušice a Udánky. K městu pak náleží i Boršov u Moravské Třebové, který má pouze jednu stejnojmennou čtvrť. 

Pokud jste se pustili do cestování po Česku, rozhodně byste toto krásné místo neměli minout. Nachází se zde řada pamětihodností, které stojí minimálně za fotografii. Předně stojí za zmínění zámek nebo zdejší měšťanské domy, jež lemují celé centrum města. Pak je tady také renesanční radnice, morový sloup a historické jádro je považováno za městskou památkovou rezervaci. 

Na seznamu dalších pamětihodností bychom našli kostel Nanebevzetí Panny Marie, zdejší muzeum nebo dřevěné schodiště mrtvých na hřbitov. 

A kdo se zde narodil? Stejně jako v jiných městech Česka se i Moravská Třebová pyšní několika známými osobnostmi. Na mysli máme například českého herce Jana Hájka, dále českého politika Romana Kubíčka či herce, dabéra a moderátora Zdeňka Mahdalu. 

Za své rodiště označuje Moravskou Třebovou také operní pěvkyně Jaroslava Maxová, fotbalista Libor Soldán a politik Jiří Stránský.