Náchod

  • Vznik: 13.století 
  • Počet obyvatel: 19 979 
  • Katastrální výměra: 33,32 km2     
  • Starosta: Jan Birke 

O městě 

Při cestování po České republice byste neměli minout unikátní město jménem Náchod, které najdete v Královéhradeckém kraji. Konkrétně leží v turistickém regionu Kladské pomezí, a to na severovýchodě Čech. Je velice zajímavé, že i když město zeje novotou a moderností, bylo založeno už ve 13.století. Podle doložených informací a podle historiků se první písemná zmínka o městě objevila už v roce 1254. Od té doby se Náchod razantně proměnil, dnes zde žije kolem dvaceti tisíc obyvatel.  

S Náchodem se pojí velice hezká historka, jak vlastně vznikl. Podle všeho Náchod vznikl od toho, že se přes něj chodilo do Slezska a Německa, po druhé světové válce i do Polska. Hraničním přechodem byl Náchod-Běloves, kde nyní najdeme silnici E67.  

V současné době je historické jádro města městskou památkovou zónou. Taktéž je zajímavé, že dodnes je Náchod jediným českým lázeňským městem, kde nefungují lázně. V minulosti se však o lázeňské město nejednalo, bylo to spíše textilní centrum.  

Náchod je také jedním z měst, které je nadané po všech kulturních stránkách. Už od roku 1902 zde působil Učitelský spolek Komenský, který se zaobíral výtvarnými pracemi, jako byla tvorba soch nebo malování obrazů. Co se týče filmového světa, v Náchodě se například natáčel filmový snímek Případ mrtvých spolužáků. Také se zde natáčel český film Pamětnice.  

K nejatraktivnějším turistickým cílům se bezesporu řadí zdejší náchodský zámek, v jehož příkopu žijí dodnes medvědi. Také je hojně navštěvovaná Bartoňova vila architekta Pavla Janáka či se sem jezdí za lyžováním na sjezdovky Brabák a Maliňák.  

O odtud pochází celá řada známých i méně známých osobností. V Náchodě se narodil například politik Pavel Bělobrádek, také herečka a literární teoretička Kateřina Bohdalová, narodil se zde i český novinář a spisovatel Pavel Grym či fotbalista Vratislav Lokvenc.