Mladá Boleslav

  • Vznik:století
  • Počet obyvatel: 44 167
  • Katastrální výměra: 28,89 km2
  • Primátor: RaduanNwelati

O městě:

Kdo by neznal Mladou Boleslav. Jedná se o město, kde vznikla nejstarší automobilka u nás, a sice automobilka Škoda. Dodnes se zde vyrábí, dokonce zde je i muzeum. Nicméně Mladá Boleslav je hlavně statutární město, které najdeme ve Středočeském kraji. Leží konkrétně na levém běhu řeky Jizery zhruba padesát kilometrů od Prahy. V současné době zde žije přes čtyřiačtyřicet tisíc obyvatel, primátorem je RaduanNwelati.

Mladá Boleslav je poměrně staré město, vznik se odhaduje na desáté století, kdy město založil Boleslav II. V současné době se však jedná o velice prosperující a krásné město, které je rodištěm mnoha významných českých osobností, mezi nimiž najdeme například Martina Havláta, což je reprezentant a hráč NHL, dále také Maxe Horba, což byl malíř, rodákem je také Vladimír Michálek, kterého můžete znát nejen jako scénáristu, ale také jako filmového režiséra. Abychom však nemluvili jen o mužích, mezi rodačky patří Josefa Pechlátová nebo také Eva Bosáková, která byla gymnastkou a olympijskou vítězkou.

Mladá Boleslav je také plná historických památek a pamětihodností. Za zmínku stojí rozhodně zdejší Mladoboleslavský hrad, který je specifický svými dvěma věžičkami (sloužil mimochodem jako kasárna), dále také za navštívení stojí i staroměstské náměstí, kde nyní stojí renesanční domy. Zdejší stará radnice je obdivuhodná renesanční stavba, Mariánský sloup pochází z roku 1681.

Mladá Boleslav je však známá zejména svými sportovními úspěchy. Rodí se zde mnoho profesionálních sportovců, vzniká zde mnoho sportovních klubů, kteří se angažují nejen v hokeji nebo ve fotbale. Právě v Mladé Boleslavy vznikl také jeden z nejstarších sportovních oddílů BK Mladá Boleslav.