Bruntál

  • Vznik: r. 1223 
  • Počet obyvatel: 16 408 
  • Katastrální výměra: 29,34km2       
  • Starosta: Ing. Petr Rys 

O městě 

Až se rozhodnete vydat se na výlet do některého z českých měst, nabízí se otázka, kam zamíříte jako první. Doporučujeme zamířit do Bruntálu, což je české město nacházející se v Moravskoslezském kraji, konkrétně ho najdete v Nízkém Jeseníku. V současné době zde žije něco kolem šestnácti tisíc obyvatel, kteří navštěvují třeba zdejší historické jádro města, které je už pár let městskou památkovou zónou.  

Zatímco někteří lidé se pozastaví nad zdejšími krásami města, jiní se pozastaví nad jménem města, které je poměrně netypické a od ostatních jmen měst se poměrně liší. Podle mnoha pramenů název města Bruntál vznikl fonetickým počeštěním německého slova, které ve volném překladu znamená Údolí radosti. I když se první písemné známky o městě objevily už v roce 1223, o českém názvu Bruntál se mluví až listinách, jež pochází z roku 1456.  

Jak jsme zmínili, zatímco někteří se pozastaví nad jménem města, jiní jsou doslova očarováni zdejšími krásami a pamětihodnostmi. Pozastavme se u některých pamětihodností, které jsou návštěvníky i samotnými občany města hodně navštěvované.  

První takovou pamětihodností je Bruntálský zámek a také park. Pokud bychom se měli pozastavit u zdejšího zámeckého parku, ten prošel výraznou rekonstrukcí před šestnácti lety. Skládá se z několika částí, které se liší přístupem.  

Kromě bruntálského zámku jsou atraktivní pro návštěvníky také zdejší městské hradby nebo celá řada kostelů. K těm nejkrásnějším patří například děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo hřbitovní kaple sv. Michala.  

Stejně jako u jiných měst, i u Bruntálu si zmiňme několik slavných osobností, které se pyšní tím, že se zde narodili, že mohou Bruntál označit za své rodné město. K bruntálským rodákům patří například Iva Bittová, houslistka, zpěvačka, také herečka. Také je rodačkou Hana Horáková, basketbalistka, nebo Martin Lukeš, fotbalista.