Brandýs nad Labem 

  • Vznik: od r. 1960 
  • Počet obyvatel: 18 755 
  • Katastrální výměra: 22,65 km2                                
  • Starosta: Ing. Robert Pecha 

O městě 

Brandýs nad Labem patří podle všeho k nejmladším městům u nás. Přezdívá se mu také Stará Boleslav a našli byste ho v okrese Praha-Východ. Aktuálně zde žije kolem devatenácti tisíc obyvatel a svůj vznik datuje do roku 1960. Mezi současnými městy, které už v České republice existují, má nejdelší název a z historického hlediska spadá mezi městské památkové zóny, a to konkrétně od roku 1992. 

Stará Boleslav, která je dnes jen součástí názvu tohoto města, je známé (a české pravděpodobně také nejstarší) poutní místo. Spojené je hlavně se svatým Václavem, který zde byl zhruba v roce 935 zavražděn. Pokud bychom tedy brali v potaz i tyto historické události, řekli bychom, že je město daleko starší.  

V současné době se zde nachází řada zajímavých průmyslových objektů, které se velkou měrou podílí na fungování zdejší ekonomiky. Zaměstnanost především zajišťují podniky jako Continental, Bosal nebo Omega-optix. 

Co se týče pamětihodností, těch bychom zde našli velmi mnoho. K vůbec nejatraktivnějším turistickým cílům už dlouhé roky patří zdejší zámek, který stojí původně na gotickém hradě. I když byl v minulosti zkonfiskován, v současné době patří městu. Pokud se sem pojedete podívat, rozhodně vás překvapí, že zámek stojí na původním mlýně.  

Z dalších pamětihodností nesmíme zapomenout například na kamenný most pocházející z roku 1603, na kterém se nachází socha sv. Jana Nepomuckého, z doby renesanční zde stále stojí také katolický farní kostel Obrácení sv. Pavla a další.  

Turistickým cílem je ostatně sama Stará Boleslav, o které už víme, že je pravděpodobně nejstarším českým poutním místem. Stará Boleslav je spojená se svatováclavskou tradicí, nachází se zde například románská bazilika sv. Václava a vedle stojí také románský kostel sv. Klementa. 

Mezi osobnosti, jež se zde narodili, patří například houslista Čeněk Pavlík, olympionik a veslař Ondřej Synek, dále také spisovatel Jiří Kulhánek nebo herečka Blanka Zdichyncová.