Brno

  • Vznik: 11. století
  • Počet obyvatel: 377 973
  • Katastrální výměra: 230,22 km2
  • Primátor: Petr Vokřál

O městě:

Brno je dnes nejen díky své rozloze, ale také díky svému počtu obyvatel druhé největší město v České republice. Mimo to je to také největší město na Moravě a je to taky bývalé hlavní město Moravy. Sídlí má v Jihomoravském kraji – centrální část tvoří samostatný okres, kterým je Brno-město. Co se týče polohy, tak leží na soutoku řek Svratka a taky Svitava. Brno má sice kolem tři sta osmdesáti tisíc obyvatel, ale v této metropoli žije dohromady více jak šest set tisíc obyvatel.

Toto město je mimo jiné i centrem soudní moci České republiky. Stalo se tak, když se stalo sídlem Ústavního soudu, také i Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a taky Nejvyššího státního zastupitelství. Mimo to je to velice významné místo, které je zároveň administrativním střediskem. Sídlí zde totiž další státní orgány s celostátní kontrolní působností a jiné další důležité instituce, mezi něž patří hlavně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, dále taky veřejný ochránce práv či Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Samozřejmě je toto město i plné významných středisek, mezi něž se řadí hlavně vysoké školy – ty ve svých budovách skrývají dohromady čtyřiatřicet fakult univerzit. Každým rokem navštěvuje tyto vysoké školy více jak třiaosmdesát tisíc studentů.

Brno je samozřejmě i centrem mnoha významných událostí a akcí. Na zdejším výstavišti je takřka denně nějaký program, kterého můžeme využít. Mezi největší pořádané události patří rozhodně Mezinárodní strojírenský veletrh. Mimo to bylo Brno i dějiště motoristických závodů. Nejznámějším závodem, který se zde koná, je nejspíše Grand Prix ČR.  Dále město hostí i velkou mezinárodní přehlídku ohňostrojů, která je pořádána už od roku 1998.

Více informací: www.brno.cz