Česká Třebová

  • Vznik: r. 1278 
  • Počet obyvatel: 15 508 
  • Katastrální výměra: 41 km2       
  • Starostka: Mgr. Magdaléna Peterková 

O městě 

Byla zmínka o Bruntálu, také o Praze. Zatím se však nic nezmínilo o České Třebové, což je taktéž velice krásné české město, které najdeme na východě Čech, konkrétně v okrese Ústí nad Orlicí. Krásné město Česká Třebová je díky své rozloze druhým největším městem Pardubického kraje, díky svému počtu obyvatel je čtvrté největší v tomto zmíněném kraji. Aktuálně žije ve městě něco kolem patnácti tisíc obyvatel. Pokud byste ho přece jenom nemohli na mapě najít, zaměřte se na řeku Třebovku, protože právě v kotlině zmíněné řeky Česká Třebová sídlí.  

Česká Třebová má opravdu zajímavou historii. První písemná zmínka o městě je známá z roku 1278, od té doby se toho opravdu hodně stalo a událo. Například v roce 1845 byla do města přivedena železnice, která se v pozdějších letech stala opravdu velice významným železničním uzlem. S příchodem železnice se také rapidně zvýšil i cestovní ruch, návštěvníci sem začali jezdit opravdu s radostí a velice často. Poté, v roce 1995, byl střed města vyhlášen městskou památkovou zónou.  

Jak jsme tedy zmínili, o návštěvníky nemá Česká Třebová nouze. Je zde opravdu mnoho krásného k vidění, za zmínku stojí například románské rotundy sv. Kateřiny. Jestliže bychom ale měli zamířit přímo do středu města, zmínili bychom Staré náměstí, kde stojí renesanční Stará radnice, která vznikla už roku 1547. V uplynulých letech se dočkala mnoha oprav, úprav a renovací, dnes však slouží především jako obřadní sál nebo také jako síň pro reprezentační účely.  

K dalším turistickým zajímavostem patří například Mariánský sloup a kromě toho také park Javorka, který byl založen už v roce 1885. Jedná se o skvělé místo, kde můžete relaxovat a kde si zároveň můžete skvěle odpočinout.  

Když již byla zmíněna alespoň část turistických zajímavostí České Třebové, je načase si zmínit také slavné a významné rodáky, kterých je také nespočetně mnoho. Patří k nim například Zdeňka Baldová, slavná česká filmová a také divadelní herečka, také ke slavným rodákům patří Vladimír Merhaut, divadelní a také filmový herec, nebo Josef Císař, skladatel a mimo jiné i hudebník.