České Budějovice

  • Vznik: 1265
  • Počet obyvatel: 93 470
  • Katastrální výměra: 55,56 km2
  • Starosta: Jiří Svoboda

O městě:

České Budějovice jsou bohaté hlavně na svou historii. Jejich založení sahá až do doby Přemysla Otakara II., která toto město založil. České Budějovice byly centrem i husitských válek, zažily i okupaci, byly osídleny habsburskými vojsky, dokonce se i přesídlily. Dnes jsou však České Budějovice jedním z nejhezčích měst u nás. Leží konkrétně na soutoku řek Malše a Vltava. Jsou velice bohaté třeba na rybníky – z nichž největší rybník je Starohaklovský rybník, dále také Novohaklovský rybník či Boj nebo Dubský rybník.

Díky aktuálnímu počtu obyvatel jsou České Budějovice sedmým nejlidnatějším městem v České republice. Drtivá většina obyvatel jsou samozřejmě Češi, ovšem najdeme zde i etnickou menšinu, kterými jsou Romové. V minulosti zde však byla velká většina Němců, ti se však poté přesídlili do svého vlastního státu.

Toto město je taky bohaté na kulturní život. Je velice často navštěvované turisty, a to hlavně Němci nebo Rakušany. Ovšem dost často sem jezdí i lidé z ostatních zemí světa – třeba z Asie. České Budějovice jsou cenné hlavně na své historické památky. Největší městskou památkovou rezervací je samotné historické centrum tohoto města.

Pokud byste sem jeli a chtěli navštívit něco hezkého, rozhodně nesmíte minout Náměstí Přemysla Otakara II., kde najdete taky velkou barokní Samsonovou kašnou. Mimo to je zde taky barokní katedrála sv. Mikuláše a velice oblíbená Černá věc. Mimo to zde leží i oblíbené Piaristické náměstí, k čemuž je přilehlý i dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie.

Za kulturou zde můžete zavítat do Jihočeského divadla, do zdejšího muzea, do Muzea koněspřežky, do zdejšího motocyklového muzea nebo dokonce do Budvar muzea České Budějovice. Pokud byste tady chtěli přenocovat, rozhodně si vyberete z široké škály nabídky hotelů a penzionů.

Více informací: www.c-budejovice.cz