Zábřeh

  • Vznik: 2. pol. 13. století
  • Počet obyvatel: 13 645
  • Katastrální výměra: 34,58 km²
  • Starosta: RNDr. Mgr. František John, Ph.D.O městě:

O městě:

Město Zábřeh také můžete znát především jako Zábřeh na Moravě, což je jméno, které nese nejen katastrální území, ale taky i železniční stanice. Jedná se o město v okrese Šumperk a nachází se v Olomouckém kraji zhruba dvanáct kilometrů od samotného Šumperku. Žije zde přibližně čtrnáct tisíc obyvatel a stále se toto město stává oblíbenějším.

Nejdříve se jednalo o osadu, která ležela na levém břehu řeky Moravska Sázava. Nebyla to osada jako kterákoliv jiný, tato měla chránit brod přes řeku. Už první zmínka o Zábřehu se ukázala na světlo světla ve 13. století, městem se však Zábřeh stal až roku 1278.

V tomto městě se narodilo hned několik významných osobností, které se zapsali do dějin naší krásné České republiky. Mezi významnými rodáky najdeme například Annu Novákovou, která byla známou českou překladatelkou, jež bohužel zemřela roku 2005. Také se zde narodil známý československý atlet, trenér a později i rozhodčí Karel Brzobohatý, dále taky Ctirad Kohoutek, kterého můžete znát jako českého hudebního skladatele. Z ještě žijících osobností můžeme vyjmenovat českého sjezdového lyžaře Ondřeje Banka, českou divadelní herečku a dabérku Andreu Elsnerovou a taky českou fotografku Sáru Saudkovou.

Na území města Zábřeh najdeme také mnoho zajímavých pamětihodností. K těm nejvýznamnějších se řadí především kostel sv. Bartoloměje, který pochází z roku 1757. Dále musíme vyjmenovat i kostel sv. Barbory, což je jednolodní kostel se středověkým jádrem. Výjimečný je zde i Morový sloup na náměstí, sova sv. Jana Nepomuckého či náhrobek Rudolfa Dvořáka. Za zmínku stojí taky zdejší zámek, který je obklopen parkem. Celkový komplex se skládá z několika částí, a to z nového zámku, z kamenných desek s erby a taky z budovy bývalého hradu. Nesmíme opomenout zmiňovaný park.