Chrudim 

  • Vznik: od 9.století 
  • Počet obyvatel: 23 140 
  • Katastrální výměra: 33,21 km2                         
  • Starosta: Ing. František Pilný 

O městě 

Morový sloup na Resslově náměstí v Chrudimi je naprosto ikonickou stavbou, která se tyčí na většině pohledech, které můžete poslat své rodině, až se v tomto krásném českém městě budete nacházet. Než sem ale zavítáte, pojďte zjistit něco víc o krásném místě, jež je největším městem Pardubického kraje. Leží zhruba 110 kilometrů od Prahy a zhruba 120 kilometrů od Brna. Kam se vydáte poté, to už bude čistě ve vašich rukách. 

I když ke vzniku historického hradiště na území dnešního města došlo až v 9.století, první doklady o osídlení území, na kterém dnešní město stojí, pochází z dob před naším letopočtem. K největšímu rozkvětu či největší prestiž město získalo před 19.stoletím, poté však bylo nejen velikostně, ale také významně předstiženo Pardubicemi a od té doby je tím druhým největším městem v celém Pardubickém kraji.  

I když bychom o historii mohli mluvit ještě dlouho, pojďme se spíše přemístit rovnou k pamětihodnostem, což jsou přesně tím důvodem, proč do tohoto krásného města zamířit. Jedním z největších lákadel je zdejší středověké opevnění, o kterém první zmínky pochází už z roku 1349. I když dříve se jednalo o mohutnější stavbu, dodnes se zachovala pouze hradební zeď a k ní několik věžic. 

Ikonické jsou i zdejší kostely, kterých se na území Chrudimi nachází víc, než co by člověk dokázal spočítat na prstech jedné ruky. Na Resslově náměstí se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, na Kateřinském předměstí zase kostel svaté Kateřiny. 

A samozřejmě i zde, stejně jako v jiných městech republiky, se narodilo mnoho významných osobností. Za své rodiště může Chrudim považovat například zpěvačka Šárka Vaňková, bavič Martin Mikyska, operní zpěvačka Dagmar Pecková nebo básník Miloš Vodička.