Dvůr Králové nad Labem

  • Vznik: první písemná zmínka z r. 1270
  • Počet obyvatel: 15 839
  • Katastrální výměra: 35,85 km2
  • Starosta: Ing. Jan Jarolím

O městě:

Mezi jedno z historických českých měst se řadí také město Dvůr Králové nad Labem. Najdete ho přímo v srdci Královéhradeckého kraje, kdy je vzdálené asi pětatřicet kilometrů od Hradce Králové. Pokud byste sem mířili z Trutnova, je vzdálené zhruba dvacet kilometrů. Konkrétně leží toto historické město v kotlině, která leží po obou březích horního toku řeky Labe. Ze severu ho obklopuje les Království a z jihu se line Libotovský hřbet.

Město má dnes řadu symbolů, kterými je město proslulé. Jedná se například o městský prapor, který má město už od roku 1620. K němu se váže zvláštní pověst, která se pojí s bitvou na Bílé hoře. Základní barvou tohoto praporu je zelená, kdy uprostřed je bílý pruh. Samozřejmě má i svůj vlastní městský znak, který byl tomuto městu udělen roku 1398. Jinak toto město patří k těm nejvíce turisticky navštěvovaným místům. Je to hlavně kvůli zdejší zoologické zahradě, protože právě zde je zavedeno oblíbené safari. Děti, ale také i dospělí se chtějí dostat ke zvířatům co nejblíže, proto je tato zoologická tak oblíbená.

K městu se pojí i řada osobností, které se zde narodili nebo zde vyrůstali. Z hudebního průmyslu je nutno vypíchnout třeba Karla Nedbala, dále také Jaroslava Jakoubka či Jana Zdeňka Bartoše. Z literárních tvůrců se musí vypíchnout Ivan Olbracht, Jan Wiess nebo třeba Václav Hanka. Mimo to zde vyrůstala i řada malířů – František Soukup nebo třeba Alois Wachsman jsou nejvíce známí.

Více informací: m.mudk.cz