Harrachov

Vznik: 17.století 

Počet obyvatel: 1 421 

Katastrální výměra: 36,63 km2  

Starosta: Eva Zbrojová 

O městě  

I když má Harrachov jen 1 421 obyvatel, přesto je označován za město, a to za velice krásné město! Jedná se zároveň o horské letovisko v Krkonoších, které se rozkládá pod Čertovou horou. Leží konkrétně na údolí říčky Mumlavy. I když je to horské letovisko v Krkonoších, z administrativního hlediska spadá pod okres Semily v Libereckém kraji. Město přímo sousedí s Polskem, skládá se ze čtyř částí, a sice z Harrachova, Mýtina, Nového Světa a také z Ryžoviště.  

Historie tohoto města nacházejícího se v Krkonoších se začala psát už v 17.století, kdy bylo na území dnešního Harrachova založena ves, která se o století později přejmenovala právě na Harrachov podle majitelů místního panství. Harrachové byli původně český šlechtický rod.  

O Harrachově se v minulosti hodně mluvilo v souvislost se sklem a sklárnami. To bylo totiž hlavní obživou zdejších obyvatel. Dokonce se zde založila druhá nejstarší sklárna v České republice. S plynoucími léty docházelo k rozšiřování výroby, ovšem později se nemohlo čelit přicházející konkurenci. Sklárny později převzal stát, od kterého je před několika lety odkoupil soukromý majitel.  

V současné době se na území Harrachova nachází celá řada krásných památek. Mezi nimi najdeme kostel svatého Václava, který byl vystaven v letech 1822 až 1828. Také stojí za zmínění kaple svaté Alžběty nebo zdejší lyžařské muzeum, které láká hlavně aktivní lyžaře.  

Jelikož byl Harrachov sklářským městem, vyplatí se zamířit i do zdejší brusírny skla nebo do sklárny v Novém městě.  

Harrachov už dnes není známý kvůli sklu, známější je díky tomu, že je horským letoviskem. Zimní sporty se v tomto malebném městě provozují od 19.století. Roku 1908 byl zde dokonce založen Spolek zimních sportů, první skokanské můstky zde začaly vznikat v roce 1920.